Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż uregulowania dotyczące umowy użyczenia wynikają z art. 710-719 Kodeksu cywilnego, w myśl których użyczający... - Interpretacja - PP/443-2/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2006, sygn. PP/443-2/06, Urząd Skarbowy w Jarocinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż uregulowania dotyczące umowy użyczenia wynikają z art. 710-719 Kodeksu cywilnego, w myśl których użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. W praktyce gospodarczej występują jednak umowy wykraczające poza kodeksowy zakres tych umów, gdyż właściciel urządzenia najczęściej zobowiązuje się do jego udostępnienia punktowi sprzedaży innego podatnika, zapewnia stałą dostawę swoich towarów, a korzystający z urządzenia zobowiązuje się do zakupu towarów pochodzących od właściciela oraz do wykorzystania urządzenia w określony sposób. Sądząc z przedstawionego stanu faktycznego, taką właśnie umowę zawarł podatnik i zdaniem Naczelnika tut. Urzędu jest to umowa wykraczająca poza zakres umowy użyczenia, a więc ma charakter umowy nienazwanej.

W tej sytuacji mamy zatem do czynienia z usługami stron o charakterze wzajemnym: przekazanie urządzenia w zamian za zakupywanie towarów przekazującego i wykorzystanie tego urządzenia w sposób określony przez przekazującego. Odpłatność w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) ma miejsce, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem będącym świadczeniem wzajemnym, dostawcę towarów lub usługodawcę łączy z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia ( świadczenia wzajemnego ) za dokonanie tych czynności, wynagrodzenie musi być wyrażalne w pieniądzu, co jednak nie oznacza, że musi mieć postać pieniężną. Odpłatność, jako świadczenie wzajemne może przybrać również postać rzeczową - zapłatą za towar lub usługę może być inny towar lub usługa, przy czym wynagrodzenie powinno pozostawać w proporcji do uzyskanej w zamian korzyści, a więc być ekwiwalentne wobec dostarczanego towaru lub świadczonej usługi. Stosownie do art. 29 ust. 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. w przypadku wykonania czynności, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość towarów lub usług obliczona wg cen stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą ( odbiorcami ), a w przypadku braku odbiorcy - wg przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia wykonania tych czynności, pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

W związku z powyższym, uznając zawartą umowę jako świadczenie wzajemne, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podatnikowi zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu szafy chłodniczej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Jarocinie