Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej... - Interpretacja - 1418/ZT/T/443-05/06/SG

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.03.2006, sygn. 1418/ZT/T/443-05/06/SG, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 tej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.Art. 15 ust.1 i ust. 2 ustawy stanowi , iż podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust.2 ,bez względu ma cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników , a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Powyższe oznacza , że każdorazowa dostawa gruntu , budynku budowli lub jej części podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika , a dodatkowo - działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji .

Dostawa gruntu nie rodzi obowiązku w podatku od towarów i usług wówczas gdy : dokonywana jest w ramach sprzedaży składników majątku własnego , a okoliczności nie wskazują że czynności te czynione są z zamiarem ich powtarzania i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru, grunty te nie zostały nabyte w celu ich sprzedaży , czynności te nie mieszczą się więc w definicji działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów w/w ustawy , zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.przedmiotem dostawy są tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę - wtedy zgodnie z przepisem art. 43 ust.1 pkt. 9 ustawy są zwolnione od podatku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika , iż przedmiotem dostawy mają być dwie niezabudowane działki rolne i jedna działka rolna zabudowana budynkiem gospodarczym , którego budowę ukończono w 1982 r., położone na terenie , dla którego nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego , ani nie została podjęta uchwała o sporządzeniu takiego planu. Zatem sprzedaż przedmiotowych działek będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 9 w/w ustawy, w myśl którego zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę .
Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy zauważa , iż w przedstawionym w piśmie stanie faktycznym sprzedaż 2 niezabudowanych działek rolnych oraz 1 działki rolnej zabudowanej budynkiem gospodarczym jest zwolniona od podatku od towarów i usług jednak pod warunkiem , że w chwili dostawy nie zmieni się ich status co do przeznaczenia tzn., że nadal będą to działki rolne.

Urząd Skarbowy w Piasecznie