W związku z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pise... - Interpretacja - DPP-005-14/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2006, sygn. DPP-005-14/06, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania sprzedaży ze składu celnego,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszustwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, że Spółka przywozi towar z państw nie należących do Wspólnoty na skład celny położony w Polsce bez wprowadzania na polski / wspólnotowy / obszar celny, a następnie dokonuje sprzedaży do krajów Unii Europejskiej lub do krajów trzecich.

Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób opodatkować sprzedaż towarów ze składu celnego do innego kraju członkowskiego, a w jaki sposób do jednego z państw nie należących do Wspólnoty i czy sprzedaż ta winna być wykazywana w deklaracji VAT-7 ze stawką 0%?

Zdaniem Spółki sprzedaż nie powinna być wykazywana w deklaracji VAT-7 ani jako export, ani jako dostawa wewnątrzwspólnotowa, bowiem przy sprzedaży ze składu celnego nie powstaje dług celny a w związku z tym nie powstaje obowiązek podatkowy.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe

Istotą składu celnego jest objęcie sprowadzonych tam towarów procedurami określonymi w przepisach celnych. Stosowanie tych procedur, np. przy rezygnacji wprowadzenia sprowadzonego towaru do obrotu wewnątrzwspólnotowego, umożliwia podatnikowi, między innymi, uniknięcie obowiązków wynikających z importu towarów.

I tak:

- przywóz towarów z kraju trzeciego na terytorium kraju na skład celny, a następnie wywóz tego towaru do kraju trzeciego może odbywać się na zasadzie tzw. "wywozu powrotnego" i w konsekwencji nie wystąpi w tym przypadku import, a następnie eksport tych towarów,

- przywóz towarów z kraju trzeciego na terytorium kraju na skład celny, a następnie wywóz tego towaru do innego kraju członkowskiego może odbywać się na zasadzie procedury tranzytu i w konsekwencji nie wystąpi w tym przypadku import, a następnie wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ze względu na to, że w podanych wyżej przypadkach, /pomimo, że nastąpi nabycie i dostawa towarów przez podatnika podatku od towarów i usług/, nie wystąpi import, eksport oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, czyli czynność określona w art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 54, poz.535 ze zm./, podatnik nie będzie miał obowiązku wykazywać tych czynności w deklaracji VAT-7.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu