P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - TP/443-7/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2006, sygn. TP/443-7/06, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:-art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem "X" Sp.z o.o. NIP .... z siedzibą w Poznaniu, ul.... z dnia 12.01.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.01.2006 r. ) postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki wyrażające się w twierdzeniu, iż odrębny blankiet dopłaty uprawniający do zajęcia oznaczonego numerem miejsca siedzącego w pociągu ( miejscówka ) będący integralną częścią jednorazowego biletu kolejowego, również stanowi podstawę do odliczenia zawartego w nim podatku naliczonego.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.01.2006 r. sp. z o.o. "X" NIP .... z siedzibą w Poznaniu, ul.... złożyła w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie z dnia 12.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w wystawionym przez PKP blankiecie dopłaty uprawniającym do zajęcia oznaczonego numerem miejsca siedzącego w pociągu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka, opierając się na przepisie § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. ( Dz. U. z 2005 r. nr 95, poz. 798 ) uznaje bilety kolejowe za faktury stanowiące podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego. Do biletów kolejowych wystawiane są odrębne blankiety dopłat ( miejscówki ) również zawierające kwotę podatku naliczonego.

Zdaniem Podatnika blankiet dokumentujący dodatkową dopłatę do biletu ( miejscówka ) stanowią integralną część tego biletu, tym samym również stanowi podstawę do odliczenia zawartego w nim podatku naliczonego.

Ustosunkowując się do stanowiska Spółki wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) , zwanej dalej "ustawą o VAT" w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podstawą do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku nabycia towarów są jedynie oryginały faktur, faktur korygujących albo ich duplikaty oraz dokumenty celne. Kwotę podatku naliczonego stanowi natomiast suma wynikającego z ww. dokumentów podatku ( art. 86 ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 3-7 ustawy o VAT ).

Fakturami są wystawiane przez podatników, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, dokumenty stwierdzające w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 ( art. 106 ust. 1 ustawy o VAT ).

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z § 20 pkt 1-5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005, r Nr 95, poz. 798 ) za fakturę uważa się również :1)bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, jeżeli zawierają następujące dane : nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy, numer i datę wystawienia biletu, odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku;2)dowody zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej, jeżeli zawierają następujące dane : nazwy i numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku;3)dokumenty dotyczące usług bankowych i ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku, jeżeli zawierają co najmniej następujące dane: określenie usługodawcy i usługobiorcy, numer kolejny i datę ich wystawienia, nazwę usługi, kwotę , której dotyczy dokument;4)dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi, jeżeli zawierają następujące dane: nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy, numer kolejny i datę wystawienia, nazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku;5)rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, Nr 85, poz. 727 i Nr 86, poz. 732 ), wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych w § 8, 9,11-17,19-22 i 24.

Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego nie wynika, iż wystawiony przez PKP blankiet dokumentujący uiszczenie dodatkowej dopłaty uprawniającej do zajęcia oznaczonego numerem miejsca siedzącego uznawany jest również za fakturę VAT. Jednakże uznać należy, iż jest to integralna część biletu uprawniającego do przejazdu pociągiem objętego taką dopłatą. Tym samym zarówno bilet jednorazowy spełniający warunki wymienione w § 20 pkt 1 ww. rozporządzenia jak i wykupiona do niego miejscówka stanowią podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego, pod warunkiem iż zakupy te służą sprzedaży opodatkowanej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 12.01.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.01.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce