P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-329/06/SS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2006, sygn. 1472/RPP1/443-329/06/SS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 21 marca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 22 marca 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Instytut jest jednostką badawczo-rozwojową, wykonującą usługi naukowo-badawcze. Instytut otrzymuje dotacje na sfinansowanie własnej działalności statutowej tj.: A.wieloletnie projekty badawcze (granty),B.badania naukowe,C.współfinansowanie projektów zagranicznych (tzw. specjalne projekty badawcze), D.zakup aparatury naukowo-badawczej,E.współfinansowanie działalności wydawniczej, muzeum, biblioteki naukowej.Dotacje na powyższe cele są rozliczane raportami i jako dotacje podmiotowe skierowane ogólnie na działalność statutową nie podlegają (wg Instytutu) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Instytut prowadzi również działalność opodatkowaną oraz zwolnioną (umowy na usługi naukowo-badawcze, zawarte przed 19 września 2005 r., zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym). Poprzez odpowiednią identyfikację umów Instytut jest w stanie przyporządkować zakupy towarów i usług do wykonywania czynności zwolnionych, opodatkowanych i tym samym odliczyć podatek VAT zgodnie z art. 90 ustawy.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Instytut, dotyczy możliwości odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług wykorzystywanych do świadczenia usług naukowo-badawczych, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, które to zakupy są finansowane z ww. dotacji.

Instytut stoi na stanowisku, że od dnia 1 stycznia 2006 r. Instytutowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Z dniem 01 stycznia 2006 r. z załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, została wykreślona pozycja nr 5, czyli usługi naukowo - badawcze (PKWiU 73). Tym samym usługi te zostały objęte stawką VAT w wysokości 22%. Oznacza to, iż podatnik ma możliwość obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych do świadczenia usług naukowo-badawczych, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług według stawki 22%. Jednocześnie nie będzie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych do świadczenia tych usług naukowo-badawczych, które są zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie przepisu § 41f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisem art. 90 ust. 1 ww. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie z podanym stanem faktycznym Instytut jest w stanie przyporządkować dokonywane zakupy do poszczególnych umów, a tym samym do poszczególnych czynności (opodatkowanych lub zwolnionych).

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie