POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZP/443-18/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2006, sygn. ZP/443-18/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 29.06.2005 r. Wnioskująca złożyła w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne. Decyzję o nadaniu numeru NIP otrzymała natomiast w dniu 14.07.2005 r.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu gruntu, zawierającej następujące dane:

- data wystawienia faktury 30.06.2005 r.,

- data sprzedaży 1.06.2005 r., data sporządzenia aktu notarialnego 1.06.2005 r.,

- data wpływu faktury 7.07.2005 r.

Zdaniem Spółki, przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w przedmiotowej fakturze, gdyż przed datą jej wystawienia Spółka złożyła już wniosek i wyraziła wolę zostania podatnikiem VAT. Natomiast odliczenia w deklaracji podatkowej może dokonać w miesiącu, w którym posiadała pisemną decyzję o nadaniu numeru NIP.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Podstawowy warunek uzależniający prawo do odliczenia podatku naliczonego zawarty jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z powołanym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego przepisu wynika, że odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. W związku z tym, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto, warunkiem odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług jest zarejestrowanie się jako podatnik VAT, zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowemu zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Stosownie do regulacji zawartej w art. 96 ust. 4 przywoływanej ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

W sytuacji opisanej we wniosku, Podatnik dnia 29.06.2005 r. złożył w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne. Tym samym Spółka stała się czynnym podatnikiem VAT, zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT. Za datę rejestracji należy przyjąć dzień złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, a nie dzień otrzymania potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT na druku VAT-5, gdyż potwierdzenie VAT-5 nie ma charakteru konstytutywnego dla nabycia statusu podatnika podatku VAT, a jedynie potwierdza fakt dokonanego wcześniej zgłoszenia i rejestracji podatnika. W związku z powyższym, Podatnik nabył prawa i obowiązki wynikające z przepisów o podatku VAT w dniu złożenia formularza rejestracyjnego VAT-R w organie podatkowym.

Zdarzenia, w których mimo spełnienia powyższych warunków, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zostały wymienione w art. 88 ww. ustawy podatkowej. W przepisie tym nie wymieniono braku na fakturze numeru NIP nabywcy, jako sytuacji pozbawiającej podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z takiej faktury.

Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, iż Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej zakup gruntu, przy zachowaniu ogólnych zasad sformułowanych w art. 86-90 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu