Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że odszkodowanie otrzymane za budynek, wynikające z wydanej przez Wojewodę Dolnośląskiego decyzji o ... - Interpretacja - PP 443-263/6317/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2006, sygn. PP 443-263/6317/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że odszkodowanie otrzymane za budynek, wynikające z wydanej przez Wojewodę Dolnośląskiego decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości- budynku sklepu, wraz z prawem użytkowania wieczystego, zostało w odrębny sposób ustalone dla budynku i odrębnie w odniesieniu do użytkowania wieczystego gruntu, na którym wywłaszczana nieruchomość jest posadowiona. W konsekwencji przedstawiony w złożonym wniosku problem, czy odszkodowanie otrzymane za wywłaszczenie budynku podlega opodatkowaniu, powinien podlegać odrębnej ocenie dla wywłaszczanej nieruchomości i odrębnie dla wywłaszczenia użytkowania wieczystego gruntu a określanych decyzją.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju- zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przepis art. 7 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.
Mając na uwadze cytowane przepisy, organ podatkowy stwierdza, że kwota wypłaconego odszkodowania z tytułu wywłaszczenia, stanowi dla podatnika dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Kwestię możliwego zastosowania zwolnienia dostawy z opodatkowania regulują przepisy art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług. Analizując przepisy tego artykułu tut. organ podatkowy stwierdza, że pogląd podatnika o możliwości korzystania dostawy wywłaszczonego budynku ze zwolnienia nie znajduje oparcia w przepisach. Prawo do zwolnienia z opodatkowania dostawy towarów używanych jest obwarowane szeregiem warunków wynikających z powołanego przepisu, które muszą być spełnione.
Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 tej ustawy przez towary używane rozumie się budynki, budowle lub ich części- jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zwolnienia, tego nie stosuje się jednak, jeżeli przed wprowadzeniem towarów, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy podatku od towarów i usług, do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych- art. 43 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy.
Zestawiając przedstawiony opis stanu faktycznego z podanymi wyżej przepisami, należy stwierdzić, że pomimo iż od końca roku, w którym zakończono budowę wywłaszczonego budynku minęło 5 lat, a przy nabyciu budynku, podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to spółka poniosła wydatki na ulepszenie budynku przekraczające 30 % jego wartości początkowej, a podatek naliczony od tych zakupów obniżył kwoty podatku należnego, oraz zmodernizowany budynek użytkowany był w celu wykonywania czynności opodatkowanych w okresie krótszym niż 5 lat. Wobec czego nie zaistniały przesłanki pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dostawy wywłaszczonego budynku sklepu.
W związku z powyższym stanowisko podatnika wyrażone w złożonym wniosku, z którego wynika, że otrzymane odszkodowanie za wywłaszczony budynek korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto