POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/387/261/2005/AN

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.01.2006, sygn. 1473/WV/443/387/261/2005/AN, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 października 2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art.90 ust.5 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.) oraz § 8 ust.1. pkt 12) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z dnia 1 maja 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.) NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIU stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe w części dotyczącej środków trwałych nieużywanych w okresie likwidacji a w pozostałej części jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


-stan faktyczny podany we wniosku: "Z dniem 19.04.2004r. Spółka z o.o. uchwałą wspólników została postawiona w stan likwidacji. Przed ogłoszeniem likwidacji, Spółka prowadziła tylko działalność gospodarczą opodatkowaną VAT: produkowała wyroby tekturowe i z tworzyw sztucznych oraz sprzedawała zakupione towary. Sprzedaż zwolniona nie występowała , a wszystkie ujęte w ewidencji środki trwałe wykorzystywane były na potrzeby działalności Spółki.Od ogłoszenia likwidacji, Spółka zaprzestała całkowicie działalności produkcyjnej, za wyjątkiem dwukrotnie świadczonej w 2004r. niewielkiej usługi produkcyjnej. Prowadzona obecnie działalność polega na sprzedaży posiadanych jeszcze zapasów magazynowych oraz sprzedaży majątku trwałego Spółki.W konsekwencji, maszyny, urządzenia i wyposażenie bezpośrednio związane z produkcją nie są już wykorzystywane w Spółce w likwidacji, a ich amortyzacja, mimo naliczania do celów bilansowych, nie jest zaliczana do kosztów podatkowych. Część środków trwałych jest jednak wykorzystywana w działalności Spółki w okre­sie likwidacji - są to komputery z zainstalowanymi programami: księgowym ewi­dencji magazynowej, kadrowo - płacowym, drukarki, kserokopiarka, fax, samochód osobowy, pomieszczenia biurowe z wyposażeniem meblowym, magazyny zapasów oraz związane z nieruchomością budowle dot. wody, ścieków itp. .Część środków trwałych, w tym nieruchomości (budynki, budowle, prawo wieczystego użytkowania gruntu) , zostało wniesionych aportem do Spółki.Były to używane środki, a okres ich użytkowania przez Spółkę przekracza 5 lat.Sprzedaż zapasów magazynowych jest opodatkowana podatkiem VAT, natomiast wiele środków trwałych , w tym: budynki i budowle, spełnia warunki art. 43 ustawy o VAT i jest z podatku zwolniona.Zaznaczyć należy, że sprzedaż .zwolniona występująca w okresie likwidacji dot. tylko sprzedaży majątku trwałego.Niektóre sprzedane przez Spółkę środki trwałe, zarówno te opodatkowane jak też zwolnione, były wykorzystywane na potrzeby Spółki w likwidacji, ale część nie była w okresie likwidacji użytkowana"

-treść pytania: Czy w tych okolicznościach, obrót uzyskany z dostawy środków trwałych przyjmuje się do ustalenia proporcji dot. podatku naliczonego, możliwego do odliczenia, o której mowa w art.90 ustawy ?

-stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego: Naszym zdaniem:- obrót uzyskany ze sprzedaży środków trwałych, użytkowanych przez Spółkę w okresie likwidacji od 19.04.2004r. nie wlicza się do obrotu przyjmowanego w celu ustalenia proporcji;- obrót uzyskany ze sprzedaży środków trwałych nie użytkowanych przez Spółkę w okresie likwidacji, wlicza się do powyższego obrotu;- ewentualny obrót ze sprzedaży nieruchomości (budynki, budowle, prawo wieczystego użytkowania) nie będzie uwzględniany w obrocie do ustalenia proporcji . Naszym zdaniem, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu przez Spółkę zwolniona będzie z podatku VAT, ponieważ sprzedaż budynków i budowli na tym gruncie będzie zwolniona z VAT (nieruchomości już wcześniej użytkowane, wniesione aportem, zwolnione z VAT, użytkowane przez Spółkę ponad 5 lat) .

-ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Zagadnienie proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego zostało unormowane w art.90 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.)- zwanej dalej "ustawą o VAT". "Art. 90 ust.1. W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ust.2. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Ust.3. Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Ust.4. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Ust.5. Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Ust.6. Do obrotu, o którym mowa w ust.3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.
Z zapisu w/w ust.5 art.90 ustawy o VAT wynika, iż nie wliczanie do obrotu, o którym mowa w ust.3, obrotu uzyskanego z dostawy środków trwałych uzależnione jest od używanie tych środków trwałych przez podatnika na potrzeby jego działalności. Zdaniem organu podatkowego, jeżeli środki trwałe używane były przez Spółkę na potrzeby jej działalności to obrót uzyskany z ich sprzedaży nie wliczany będzie do obrotu, o którym mowa w w/w ust.3. Jeśli po postawieniu Spółki w stan likwidacji środki te przestały być używane to nie zmienia to -zdaniem organu podatkowego- statusu osiągniętego obrotu. Wystarczającym zdaje się być fakt, iż środki trwałe używane były na potrzeby działalności Spółki przed postawieniem Spółki w stan likwidacji. Jeśli natomiast chodzi o obrót uzyskany z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości to nie wlicza się go do obrotu, o którym mowa w w/w ust.3 pod warunkiem sporadycznego ich dokonywania. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż sprzedaż nieruchomości jest następstwem likwidacji Spółki, a więc sprzedaż ta ma charakter niewątpliwie sporadyczny. Dlatego też do obrotu, o którym mowa w ust.3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości.

Z przepisu § 8 ust.1. pkt 12) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z dnia 1 maja 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.) wynika, iż zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %. Jeśli zatem sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu związana jest ze sprzedażą budynków i budowli na tym gruncie, która -jak podaje Spółka we wniosku- będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT to sprzedaż prawa wieczystego użytkowania tego gruntu będzie również zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Tym samym postanowiono jak w sentencji.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu