Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po ... - Interpretacja - PPDE/443-7/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2006, sygn. PPDE/443-7/2006, Urząd Skarbowy w Biłgoraju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku Wójta Gminy ................ z dnia 09.02.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika stwierdza,

1. przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko Gminy ......w zakresie braku możliwości odzyskania tj. odliczenia od należnego podatku od towarów i usług, podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji "Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w miejscowości .............." jest prawidłowe przy uwzględnieniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.2. przedstawione stanowisko, iż Gmina nie ma jakiejkolwiek możliwości odzyskania naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu realizacji w/w inwestycji w rozliczeniach podatku dochodowego od osób prawnych, lub podatku dochodowym od osób fizycznych jest również prawidłowe przy uwzględnieniu stanu prawnego i przedstawionego stanu faktycznego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Według przedstawionego stanu faktycznego Gmina ...... realizuje inwestycję w zakresie budowy Kompleksu sportowo - rekreacyjnego przy współudziale środków finansowych Sektora Programu Operacyjnego, działanie: "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego". Gmina .................wyjaśnia, że zrealizowana inwestycja nie będzie wykorzystywana przez gminę do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Gmina wyjaśnia również, że nie będzie osiągać żadnych przychodów z tej inwestycji. Z tych względów, Gmina twierdzi, że nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji od podatku należnego VAT, który Gmina jest zobowiązana płacić jako podatnik podatku od towarów i usług. Jednocześnie Gmina wyjaśniła, ze jako podmiot zwolniony z podatku dochodowego nie ma możliwości odzyskać zapłaconego podatku VAT poprzez zliczenie go do kosztów uzyskania przychodów.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju przedstawione stanowisko strony w zakresie braku możliwości odzyskania naliczonego podatku w systemie rozliczeń podatku VAT jest prawidłowe. Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ponieważ związek tutaj taki nie występuje, a po oddaniu do użytkowania inwestycja nie będzie przynosiła żadnych dochodów postanowiono jak wyżej.

Również, za prawidłowe należy uznać stanowisko strony w zakresie braku jakichkolwiek możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT w systemie rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zmianami) zwalnia się od tego podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jednostkami samorządu terytorialnego są obecnie: gminy, powiaty i województwa samorządowe. Gmina, jako jednostka samorządowa i zwolniona od podatku dochodowego nie ma obowiązku ustalania wielkości kosztów uzyskania przychodów, czy wielkości dochodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Z tych względów Gmina nie ma możliwości zaliczyć nie odliczony podatek od towarów i usług do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, tj. nie może skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych należy stwierdzić, że Gminy nie są podatnikami tego podatku i nie ma jakichkolwiek możliwości rozliczania podatku VAT w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych przez podmioty będące osobami prawnymi.

Urząd Skarbowy w Biłgoraju