Dnia ..... marca 2006r. podatnik złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i ... - Interpretacja - ZPA/443-22/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2006, sygn. ZPA/443-22/2006, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia ..... marca 2006r. podatnik złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, że Pani X, jest osobą fizyczną osiągającą przychody z wynajmu garażu i drogi dojazdowej, z tytułu których nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej. Wraz z innymi członkami rodziny nabyła w drodze dziedziczenia udziały w nieruchomościach, które stanowią jej majątek osobisty i nie wchodzą w skład majątku firmy. Nieruchomość w całości stanowi prostokąt o powierzchni całkowitej przekraczającej 5300 m2 a udziały w niej należą także do czterech innych współwłaścicieli.

Podatnik zdecydował obecnie o sprzedaży udziałów w dwóch nieruchomościach, składających się łącznie z pięciu działek. W jednej księdze wieczystej zapisane są dwie działki. Pierwsza z nich stanowi drogę a druga jest zabudowana budynkiem użytkowym, wybudowanym w latach 80-tych (pozostał po rozbiórce domu mieszkalnego). Druga księga wieczysta obejmuje wpisy trzech działek. Jedna z nich stanowi działkę przemysłową, na której posadowiony jest ogrodzony basen przeciwpożarowy - jest to budowla, która powstała w latach 70-tych. Natomiast druga i trzecia, to działki budowlane, zabudowane w niewielkiej części budynkami użytkowymi, które wzniesiono w latach międzywojennych i 60-tych.

Zdaniem Strony sprzedaż przedmiotowych działek nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT, z uwagi na to, że obrót nieruchomościami nie jest przedmiotem działalności gospodarczej, działki stanowią majątek osobisty podatnika nabyty w drodze dziedziczenia. Pomimo, iż docelowo sprzedaży będą podlegały udziały w pięciu działkach, a sprzedaż wszystkich działek mogłaby nastąpić w jednym roku, to czynność ta nie będzie miała charakteru częstotliwego, z uwagi na fakt dziedziczenia. Ponadto posadowione budynki użytkowe i budowle na przedmiotowych działkach są towarem używanym, ponieważ od ich budowy minęło więcej niż 5 lat (budowle z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych).

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) określa, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. W świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z treści ustawy wynika, że opodatkowaniu podlegają tereny budowlane. Zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt. 9 cyt. ustawy o VAT, dotyczy dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z regulacji art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 powołanego artykułu, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat - (por. art. 43 ust. 2 pkt 1).

Jednakże, aby dostawa nieruchomości wraz z gruntem podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być, w świetle obowiązujących przepisów, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność również, wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy - ( por. art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT ).

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje oraz przedstawiony stan faktyczny, dostawa budynków, budowli oraz związanych z nimi gruntów (działek na których posadowione są obiekty) stanowiących majątek osobisty podatnika, nie ma znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy omówionego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy. Zbycie nieruchomości ma charakter incydentalny i nie będzie dokonane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że planowana dostawa nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak podkreślić, że jeżeli czynności te będą wykonywane z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) lub w okolicznościach wskazujących na zamiar prowadzenia działalności w zakresie obrotu nieruchomościami (gruntami budowlanymi), np. gdy osoba fizyczna w wyniku sprzedaży nabędzie kolejne grunty i także dokona ich dostawy, wówczas ta osoba uzyska status podatnika podatku VAT.

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto