POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZP/443-461/1/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2006, sygn. ZP/443-461/1/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej nie uznania nabycia agregatu prądotwórczego od osoby fizycznej z Austrii, za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca na podstawie umowy kupna zakupiła do własnego użytku od podmiotu zagranicznego z Austrii agregat prądotwórczy - rok produkcji 1981. Powyższa umowa została zawarta w dniu 1.09.2005 r. na terytorium Austrii. Spółka oświadczyła, iż dostawca agregatu, dokonał jego sprzedaży jako osoba fizyczna, a nie w ramach prowadzonego zryczałtowanego gospodarstwa rolnego, czy też prowadzonej działalności gospodarczej. Zapłata za urządzenie miała nastąpić w trzech ratach. Wpłata pierwszej raty nastąpiła we wrześniu 2005 r., drugiej w październiku 2005 r. Termin płatności trzeciej raty upłynął z końcem 2005 r. W listopadzie 2005 r. nastąpiła dostawa urządzenia będącego przedmiotem umowy kupna.

W związku z powyższym, Spółka prosi o wyjaśnienie:

1. Czy dokonany zakup należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, od którego należy naliczyć podatek VAT należny i naliczony i wykazać w deklaracji w miesiącu dostawy przedmiotu umowy kupna?

2. Czy dokonanego zakupu nie należy traktować jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z uwagi na status dostawcy i w związku z tym nie wykazywać jego zakupu w deklaracji VAT-7?

3. Czy dokonany zakup należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, lecz z uwagi, że jest to towar używany podlegający zwolnieniu od podatku VAT, wystawić dowód wewnętrzny z uwzględnieniem zwolnienia od podatku VAT w miesiącu dostawy?

Zdaniem Podatnika, powyższej czynności nie należy traktować jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i w związku z tym uwzględniać w deklaracji VAT-7.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem że:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

- z zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce między innymi pod warunkiem, że dostawcą towarów jest podatnik - czy to podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą, czy też podatku od wartości dodanej, u którego wysyłane towary służą czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż dostawca agregatu prądotwórczego dokonał jego sprzedaży jako osoba fizyczna, a nie w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego, czy też prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem, w omawianej sytuacji u Wnioskującej nie wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, z uwagi na status dostawcy. Czynności tej Spółka nie wykazuje w deklaracji podatkowej VAT-7.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu