POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/PP1/443-05/06/AŁ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.04.2006, sygn. 1435/PP1/443-05/06/AŁ, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 04.01.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 11.01.2006 r.), uzupełnionego pismem z 26.01.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 31.01.2006 r.), oraz pismem z dnia 28.03.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 28.03.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 04.01.2006 r. za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako naczelny komitet wykonawczy partii politycznej. Podatnik nabył w grudniu 2005 r. nieruchomość zabudowaną wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Budynek podlegał zwolnieniu z podatku od towarów i usług, natomiast prawo wieczystego użytkowania gruntu podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. W tym samym miesiącu Podatnik dokonał sprzedaży w/w nieruchomości. Prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynek stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności zbyto jedną czynności prawną. Prawo wieczystego użytkowania gruntu opodatkowane zostało podatkiem VAT w wysokości 22%, natomiast sprzedaż budynku podlegała zwolnieniu od podatku VAT.
Podatnik podkreśla jednocześnie, że budowę budynku będącego przedmiotem wniosku zakończono 40 lat temu (w 1966 r.). Podatnik użytkował budynek w okresie dłuższym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Tzn. budynek użytkowany był przez Podatnika od momentu jego oddania do użytku w 1966 r. Od roku 1990 do listopada roku 2002 budynek służył czynnościom opodatkowanym (wynajem). Budynek i grunt miał do 2005 r. nieuregulowane prawo własności. Podatnik ponosił nakłady na ulepszenie budynku w trakcie użytkowania. Nakłady te stanowiły 30% wartości początkowej. Podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków na ulepszenie budynku.
Podatnik podkreśla jednocześnie, że dokonywał wcześniej zbycia nieruchomości zabudowanych (sierpień i wrzesień 2005 r.). Natomiast "wg. stanu wiedzy na dzień dzisiejszy" nie zamierza dokonywać kolejnych transakcji zbycia nieruchomości.

Podatnik zapytuje:
Czy dokonana przez niego sprzedaż nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku VAT?
Czy może dokonać zmniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w deklaracji za grudzień 2005 r.?

Zdaniem Podatnika sprzedaż budynku jest zwolniona z podatku VAT natomiast wieczyste użytkowanie gruntu opodatkowane jest podatkiem w wysokości 22%. Ponadto według Podatnika "rozliczenie transakcji zakupu i sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w miesiącu grudniu ub. roku jest transakcją, którą należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 w zakresie podatku należnego z podatkiem naliczonym".

Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy stwierdza:
Zgodnie z art 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W świetle art. 2 pkt 6 ustawy, przez pojęcie "towar" rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zaś usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art. 8 ust. 3).
Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym oraz wartością niematerialną i prawną. Według art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Opodatkowaniu podlega zatem przeniesienie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego oraz niezabudowanego.
Sprzedaż budynków stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności stanowi natomiast dostawę towarów w świetle w/w ustawy. Zatem sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wraz ze znajdującymi się na tej działce budynkami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzono, że zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt. 2 w/w ustawy zwalnia się przedmiotowo od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w świetle art. 43 ust. 2 przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
W myśl art 43 ust. 6 w/w ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Budynki co do których od końca roku zakończenia budowy minęło co najmniej 5 lat traktuje się jako towary używane. Podlegają one przedmiotowemu zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Według stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika budynek będący przedmiotem sprzedaży został zbudowany w latach 60-tych. Jest więc on zwolniony od podatku VAT jako towar używany, co do którego Podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego.
Także na gruncie art. 43 ust. 6 w/w ustawy nie następuje wyłączenie powyższej sprzedaży ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Mimo, że na sprzedawane budynki Podatnik poniósł wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości 30% ich wartości początkowej i miał dodatkowo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, to użytkował ten budynek w okresie dłuższym niż 5 lat. Nie została zatem spełniona przesłanka - użytkowania towaru "w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych." Okres ten należy liczyć od początku użytkowania w celu wykonywania czynności opodatkowanych, a nie od dnia dokonania modernizacji.
W świetle powyższego, zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem trwale z gruntem związanym jest zwolnione od podatku od towarów i usług na mocy w/w § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Art. 86 ust. 1 w/w ustawy wprowadza możliwość zmniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego pod warunkiem, że dokonany zakup związany jest z czynnościami opodatkowanymi. Ponieważ transakcja zbycia przez Podatnika prawa własności budynku wraz ze związanym z nim prawem wieczystego użytkowania gruntu podlegała zwolnieniu od podatku VAT, nie zachodzi związek między uiszczonym wcześniej podatkiem z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego, a czynnościami opodatkowanymi. Podatnik mógłby zmniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyby dokonywana przez niego sprzedaż podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a nie była od niego zwolniona.
Podatnik nie ma więc w przedmiotowym stanie faktycznym prawa do zmniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście