POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-16-2/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.06.2006, sygn. PP/443-16-2/06, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 22 kwietnia 2006 r. (data doręczenia - dnia 25 kwietnia 2006 r.), uzupełnionego pismami z dnia 24 maja 2006 r. oraz z dnia 3 czerwca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 22 kwietnia 2006 r., uzupełnionym pismami z dnia 24 maja oraz 3 czerwca 2006 r. podatnik zwrócił się o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w następującym stanie faktycznym.

Podatnik planuje sprzedać działkę zabudowaną numer ........ z mapy 1 w ..................... obręb .........................., gmina ................ o powierzchni 0,0920 ha oraz połowę domu o powierzchni 60 m2. Działka powstała z podziału działki numer ........... Omawianą nieruchomość podatnik zakupił aktem notarialnym w dniu 6 lipca 1987 r. Budynkiem administrowała do dnia 31 grudnia 1999 r. H......................................., a od 1 stycznia 2000 r. przekazała ją właścicielowi tj. R................................ Z treści powołanych pism wynika ponadto, że budynek był i jest przeznaczony na cele mieszkaniowe, a dodatkowo jest ujęty w ewidencji prowadzonej przez Konserwatora Zabytków w ................. Podatnik nie ponosił wydatków na ulepszenie sprzedawanej nieruchomości - budynku.

Na tle powyższego stanu faktycznego podatnik zwraca się o udzielenie informacji czy zbycie wyżej opisanej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a jeżeli tak to w jakiej wysokości?

W ocenie podatnika, nie można naliczać podatku VAT do budynków, które powstały przez 1993 r. Twierdzi on również, że sprzedawana część budynku była i jest przeznaczona na cele mieszkalne i nie nalicza się podatku VAT.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 (dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie to nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe), pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Pod pojęciem towary używane rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Dodatkowo, w myśl art. 43 ust. 6 wskazanej ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku gdy przedmiotem dostawy jest budynek lub budowla albo część takich budynków lub budowli wraz z gruntem, wówczas transakcja będzie opodatkowana według zasad właściwych dla sprzedaży budynku. Jeżeli zatem budynek lub jego część spełnia przesłanki do uznania go za towar używany, a jego dostawa korzysta ze zwolnienia od podatku to w przypadku takim zwolnienie ma zastosowanie do całej transakcji (budynek wraz z gruntem).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza zatem, że dostawa opisanej na wstępie przez podatnika nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu przedmiotowemu od podatku VAT, a to z tej przyczyny, że spełnia warunki niezbędne do zaklasyfikowania jej do grupy towarów używanych opisane w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy tj. od końca roku, w którym zakończono jej budowę upłynęło co najmniej 5 lat, a podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dodatkowo nie będą zachodziły okoliczności opisane w art. 43 ust. 6 ustawy bowiem podatnik nie ponosił wydatków na jej ulepszenie.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdził, że stanowisko podatnika zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a§4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. D. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu