Opierając się na przedstawionym opisie stanu faktycznego w sprawie, tutejszy organ podatkowy informuje, że przy dokonywaniu oceny jaka stawka podatkow... - Interpretacja - PP 443-239-6366/05

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.01.2006, sygn. PP 443-239-6366/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Opierając się na przedstawionym opisie stanu faktycznego w sprawie, tutejszy organ podatkowy informuje, że przy dokonywaniu oceny jaka stawka podatkowa powinna zostać zastosowana istotne znaczenie ma prawidłowe zakwalifikowanie wykonywanych czynności, bądź do grupowania PKWiU właściwego dla dostawy wyrobu (towaru), bądź dla świadczenia usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są dla potrzeb podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3, w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Przy czym w gestii podatnika leży prawidłowe określenie - wg symboli PKWiU lub PKOB - czy w określonym stanie faktycznym mamy do czynienia ze sprzedażą towarów czy też świadczeniem usług.
Ponadto tutejszy organ podatkowy wskazuje, że w przedmiotowej sprawie obowiązek zaklasyfikowania świadczonych usług według poszczególnych klasyfikacji statystycznych, należy do podmiotu świadczącego usługę. Dopiero na podstawie wskazanej przez podatnika klasyfikacji, organ podatkowy może dokonać określenia stawki podatku.
W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
W myśl art. 146 ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Pod pojęciem,,obiekty budownictwa mieszkaniowego" zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do grupowania 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Jedynie określony wyżej zakres czynności, sklasyfikowanych zgodnie z PKWiU jako świadczenie usług, w wymienionych obiektach korzysta do dnia 31 grudnia 2007 r. z opodatkowania obniżoną do 7% stawką podatku od towarów i usług.
W świetle powyższych przepisów, przyjmując że podatnik prawidłowo zakwalifikował świadczone przez siebie usługi do działu 45 PKWiU, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 podatnikowi przysługuje prawo stosowania 7% stawki podatku VAT do dnia 31 grudnia 2007 r. przy sprzedaży usług, polegających na wykonywaniu prac remontowo budowlanych i wykończeniowych w budynkach mieszkalnych, uwzględniających w wartości świadczenia zakupione, a następnie zużyte materiały. Zatem należało orzec jak w sentencji.

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto