Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. ... - Interpretacja - III-2/443-30/35007/06/PJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2006, sygn. III-2/443-30/35007/06/PJ, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2006 r.

Z wniosku z dnia 30.05.2006r. (data wpływu do tut. urzędu 07.06.2006r.) wynika, że Wnioskodawca jest spółką jawną, która wnosi w formie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki akcyjnej całe swoje przedsiębiorstwo. W skład wnoszonego aportem przedsiębiorstwa wchodzą:

  1. składniki majątkowe będące środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi - zakupione przed dniem 01.05.2004 r.
  2. inne składniki majątkowe (tj. środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne zakupione po dniu 01.05.2004 r. oraz składniki majątkowe nie będące środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi).

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wystąpił z zapytaniem: czy wniesienie przez spółkę jawną przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki akcyjnej spowoduje konieczność dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego w związku z zakupem składników majątkowych, które wchodzą w skład tego przedsiębiorstwa, a także czy w związku z tą transakcją powstaje obowiązek rozliczenia podatku naliczonego według zasad określonych w art. 90 ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem do spółki akcyjnej składników majątkowych (przedsiębiorstwa), przy zakupie których odliczono podatek naliczony, nie rodzi obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego. Według podatnika, spółka jawna w związku z powyższą operacją nie jest również zobowiązana, przy ustalaniu struktury sprzedaży, do uwzględnienia czynności polegającej na wniesieniu aportem przedsiębiorstwa, jako wpływającej na proporcję, o której mowa w art. 91 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W świetle zaś art. 90 ust. 1 w/w ustawy w stosunku do towarów wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, Podatnik jest obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. W przypadku zbycia przedsiębiorstwa, lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, dokonuje odpowiednio nabywca przedsiębiorstwa lub nabywca zakładu (oddziału). Szczegółowe zasady dotyczące sposobu i terminu dokonania korekt podatku naliczonego określono w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, iż Spółka działa od 1991 r., zastosowanie znajdzie również art. 163 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Korekta podatku naliczonego w oparciu o art. 91 ustawy z dnia 11.03.2004 r. dotyczy zatem jedynie składników majątku nabytych po 01.05.2004 r.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w związku z czynnościami opodatkowanymi. Zaś opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wniesienie składników majątkowych aportem do spółki prawa handlowego jest dostawą towarów w świetle ustawy, jednakże czynność ta na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) podlega zwolnieniu. Jeżeli jednak przedmiotem aportu jest całe przedsiębiorstwo, zastosowanie znajdzie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Z uwagi na brak definicji "przedsiębiorstwa" w ustawie o podatku od towarów i usług, należy odnieść się do art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), w którym wskazano, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie należy stwierdzić, że przedsiębiorstwo w rozumieniu cywilno-prawnym nie jest towarem, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Biorąc powyższe pod uwagę uznać należy, że zbycie przedsiębiorstwa (rozumiane zarówno jako sprzedaż albo wniesienie aportem do innego, istniejącego przedsiębiorstwa) nie stanowi ani dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8, a zatem nie jest uwzględniane przy wyliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony istnieje wówczas, gdy dokonany zakup towarów lub usług jest związany z wykonywaną sprzedażą opodatkowaną. Oznacza to, że jeżeli w chwili nabycia składników majątkowych Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, późniejsze przekazanie w/w składników majątku jako aportu do spółki akcyjnej nie pozbawia Podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich zakupem, a co za tym idzie nie nakłada na zbywającego przedsiębiorstwo obowiązku dokonania korekty odliczonych kwot podatku. Podmiotem zobowiązanym do ewentualnej korekty, z uwagi na przeznaczenie składników majątkowych do czynności opodatkowanych lub zwolnionych, będzie natomiast zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, nabywca przedsiębiorstwa, w niniejszej sprawie Spółka akcyjna przejmująca spółkę jawną.

Powyższe potwierdza art. 93 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stanowiący o następstwie prawnym i wstąpieniu we wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty