Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 6... - Interpretacja - III-2/443-18/20153/06/PJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.06.2006, sygn. III-2/443-18/20153/06/PJ, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 03.04.2006 r.

Z wniosku z dnia 03.04.2006 r. (data wpływu do tut. urzędu 04.04.2006 r.) oraz pisma uzupełniającego złożonego w dniu 28.04.2006 r. wynika, że Podatnik jest organizatorem szkoleń i wyjazdów turystycznych dla dzieci i młodzieży. Przedsiębiorca jest podatnikiem podatku od towarów i usług rozliczającym się na zasadach ogólnych.

Biuro turystyczne ma własną stronę internetową, na której klienci mogą wybrać ofertę, a następnie sfinalizować transakcję przez Internet. Podatnik wskazuje, że większość klientów korzysta z opcji zawarcia umowy przez Internet i wówczas dokonują zapłaty za wyjazd poprzez wpłatę na konto bankowe biura. Wpłaty te Podatnik księguje bezpośrednio z wyciągu bankowego otrzymanego po zakończeniu danego miesiąca. Na wyciągu bankowym są zaznaczone: data wpłaty, kwota, nazwisko wpłacającego oraz dokładny opis usługi, za którą zapłacono.

W przypadku, gdy Podatnik otrzymuje zapłatę gotówką bezpośrednio od klienta ewidencjonuje ją na bieżąco za pomocą kasy fiskalnej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wystąpiono z zapytaniem czy istnieje obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży usługi, gdy zapłata w całości dokonywana jest na konto bankowe.

Zdaniem Podatnika, usługi świadczone przez biuro, za które uczestnicy szkoleń i wyjazdów turystycznych płacą za pośrednictwem banku, są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, ponieważ nie zostanie zachowany termin wystawienia paragonu fiskalnego w chwili wpływu pieniędzy na konto, a wyciąg bankowy jest wystarczającą formą ewidencjonowania takiej sprzedaży.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień, które określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375). Paragraf 2 pkt 1 w/w rozporządzenia wśród czynności podlegających zwolnieniu z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej do dnia 31.12.2006 r. w pozycji 44 załącznika wymienia świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Jednocześnie w objaśnieniach do w/w załącznika wskazano, że zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed dniem 01.04.2006 r. Oznacza to, że zaewidencjonowanie na kasie fiskalnej przed dniem 01.04.2006 r. takiej usługi biura turystycznego, za którą zapłata w całości wpłynęła na konto bankowe biura, powoduje wyłączenie ze zwolnienia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzam, iż na podstawie § 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących w związku z pozycją 44 załącznika do w/w rozporządzenia Podatnik świadczący usługi, za które otrzymuje w całości zapłatę przelewem na swój rachunek bankowy jest zwolniony z ewidencjonowania takich czynności za pomocą kasy rejestrującej, pod warunkiem jednak, że można jednoznacznie ustalić jakiej transakcji zapłata dotyczyła, a Podatnik przed dniem 01.04.2006 r. nie rejestrował tych czynności na kasie fiskalnej.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty