POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/443/432-285/05/2006/AO

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2006, sygn. 1438/443/432-285/05/2006/AO, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 28.11.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładu budowlanego wniesionego po 1 maja 2004r. przez członków na rzecz których nie zostało ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów: postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż spółdzielnia rozpoczęła w 2000r. budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami podziemnymi i jednym lokalem użytkowym. Spółdzielnia ma wątpliwości w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów mieszkaniowych dokonywanych po 1 maja 2004r. przez członków, na rzecz których nie zostało ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz wystawiania faktur VAT potwierdzających wysokość wniesionego wkładu i naliczonego podatku VAT. Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż po 1 maja 2004r. powinna każdorazowo wystawiać fakturę VAT potwierdzającą wysokość wpłaty na wkład mieszkaniowy oraz kwotę podatku VAT wnoszonej przez członków, na rzecz których nie ustanowiono spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzono m.in., że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w przypadku czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie zaś z art. 29 ust. 6 w/w ustawy w przypadku powyższych czynności jako kwotę należną, stanowiącą podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio. W przypadku gdy część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.

W myśl art. 19 ust. 15 w/w ustawy w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Z art.19 ust. 4 w/w ustawy wynika, iż jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.

Reasumując: w sytuacji, gdy spółdzielnia pobiera na podstawie zawartych ustaleń wpłaty na poczet wkładu budowlanego w celu ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego zobowiązana jest odprowadzić podatek od dokonanych wpłat, w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymywała z tego tytułu należność, nie później niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Dokonanie wpłaty wnoszonej na wkład mieszkaniowy przez członków, którzy nie mają ustanowionego przed 1 maja 2004r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu każdorazowo powinno być potwierdzone fakturą VAT.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 28.11.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów