Wnioskiem z dnia 25.04.2006r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrują... - Interpretacja - III/443-70/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.05.2006, sygn. III/443-70/06, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 25.04.2006r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.

Jak wynika z treści pisma w sprawie interpretacji wnioskodawca, w okresie od miesiąca listopada 2000r. do miesiąca lipca 2003r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług geodezyjnych i kartograficznych. Przedmiotowe usługi podlegały ewidencjonowaniu za pomocą kasy fiskalnej.

W dniu 1 kwietnia 2006r. Strona nabyła prawo do wcześniejszej emerytury.

Obecnie, Podatnik zamierza ponownie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w takim samym zakresie, w jakim świadczył usługi w przeszłości.

Zdaniem Podatnika, w nowo rozpoczętej działalności, nie ma on obowiązku prowadzić ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.

Zgodnie z treścią art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W stanie faktycznym opisanym w zapytaniu konieczne jest odwołanie się do brzmienia art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Wykonując czynności o których mowa w art. 2 ww. ustawy w okresie od miesiąca listopada 2000r. do miesiąca lipca 2003r. oraz zamierzając kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej, Strona jest nadal tym samym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym ten sam numer identyfikacji podatkowej NIP.

Ponadto wskazać należy na treść art. 113 wymienionej ustawy o VAT, który również nie różnicuje podatników na prowadzących działalność gospodarczą w sposób nieprzerwany i podatników, którzy prowadzili działalność gospodarczą, zaprzestali jej prowadzenia a następnie wznowili ponownie działalność.

W sytuacji gdy wnioskodawca prowadził już wcześniej działalność gospodarczą i ponownie podejmuje ją w tej samej formie jako osoba fizyczna, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług nie jest traktowany jako podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą.

Podsumowując, w stanie faktycznym przedstawionym w zapytaniu, w sytuacji gdy wobec Strony powstał wcześniej obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, po wznowieniu działalności konieczne jest ewidencjonowanie na kasie fiskalnej od pierwszej dokonanej sprzedaży.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Urząd Skarbowy w Zgierzu