P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US 1439/ZV/P/Pr/40/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.05.2006, sygn. US 1439/ZV/P/Pr/40/2006, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony

Naczelnik Urzędu Skarbowego #61485;uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący możliwość zaliczenia kwoty premii pieniężnej do kosztów uzyskania przychodów, a w ślad za tym możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z wystawionej faktury dotyczącej premii pieniężnej.

We wniosku Strona wyjaśnia, że zawarła z kupującym (będącym podatnikiem VAT) umowę na mocy, której kupujący zobowiązuje się do zapłaty za sprzedany przez Stronę towar ceny określonej na fakturze w terminie 60 dni od daty wystawienia faktury. W przypadku gdy kupujący dokona zapłaty przed terminem określonym w umowie, przysługuje mu premia pieniężna stanowiąca ustalony w umowie procent ceny netto (3-5%). Na wyliczoną kwotę premii kupujący będzie wystawiał Stronie fakturę VAT, której wartość będzie stanowiła kwota premii powiększona o 22% VAT. Otrzymanie premii pieniężnej przez kupującego następuje w drodze kompensaty tzn. kupujący przy zapłacie za towar potrąca należną mu premię pieniężną. Zdaniem Strony omawiana premia pieniężna może być zaliczono do kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cytowanej wyżej ustawy. Oznacza to, że podatnik, ma możliwość zaliczenia do kosztów działalności wszelkich wydatków (poza wymienionymi w art. 23) pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z osiąganymi przychodami. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że wydatki na premie pieniężne stanowią koszty uzyskania przychodów - pozostając w bezpośrednim związku z osiąganymi przychodami. Związane bowiem są z uatrakcyjnieniem sprzedaży towarów.

Art. 88 ust. pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłoby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy bark możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje z bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przywołanych powyżej unormowań prawnych należy uznać, iż Podatnikowi przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących premie pieniężne, w zakresie, w jakim przedmiotowe usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) oraz nie będą przedmiotem wyłączeń, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer