POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-13-1-GK/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.05.2006, sygn. PP/443-13-1-GK/06, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 lutego 2006 r. nr ( złożonym w tut. Urzędzie dnia 15 lutego 2006r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa linie produkcyjne od podatników z krajów Unii Europejskiej. Dostawcy dokonują dostaw tych urządzeń do Spółki wraz z montażem.

W opinii Podatnika zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju dostawy towarów wraz z ich montażem z krajów Wspólnoty Europejskiej na terytorium Polski, nie można do tych dostaw zastosować przepisów art. 20 ust. 5 i 6 ustawy dotyczących powstania obowiązku podatkowego. Dlatego też w opisanych przypadkach przy wyborze momentu powstania obowiązku podatkowego Spółka kieruje się ogólną zasadą wyrażoną w art. 19, zgodnie z którą nabycie towarów z montażem rodzi obowiązek podatkowy w dniu wydania towaru.

Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zastosowanych rozwiązań związanych z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Na wstępie należy zaznaczyć, że bezspornym pozostaje fakt, iż w przedmiotowej sprawie nie dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138. Jednocześnie zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Z przedstawionego stanu faktycznego, oraz opisanego stanu prawnego wynika, iż w przedmiotowej sprawie dojdzie do odpłatnej dostawy towarów na terytorium Polski (ww. art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy) natomiast nabywca tych towarów (Spółka) będzie zobowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia tych towarów (ww. art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 20 ustawy przepisy ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a, pkt 3 i 5 oraz ust. 16-17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem m.in. ust. 2-21. Przepis ust. 4 powołanego art. 19 stanowi, iż jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Z uwagi na powyższe w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury przez dostawcę towaru, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru, nie zaś jak twierdzi Spółka w dniu wydania tego towaru.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opolski Urząd Skarbowy