Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), oraz art. 2 pkt... - Interpretacja - US.IX/443-21/WS/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2006, sygn. US.IX/443-21/WS/06, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), oraz art. 2 pkt 1, art. 5 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.03.2006 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko strony za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 16.03.2006 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :Spółka dokonuje następujących transakcji:Kupuje towary w Rotterdamie. Następnie towar ten sprzedaje firmie polskiej. Towar jest odbierany przez polską firmę z magazynu w Rotterdamie albo jest dostarczany do któregoś państwa unijnego ale nie do Polski.Pytanie Podatnika:Czy te transakcje są opodatkowane podatkiem od towarów i usług ?Wnioskodawca uważa, że transakcje te są opodatkowane w kraju podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług reguluje art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Zgodnie z art. 5 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
  2. eksport towarów
  3. import towarów
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
    Istotne w niniejszym przypadku jest określenie miejsca świadczenia przy dostawie towarów.Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku:
  1. towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonujących ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
  2. ..........
  3. towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju - rozumiane jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 2pkt 1 ustawy o VAT. W wyniku dostawy towar znajdował się cały czas na terytorium państwa Wspólnoty innego niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.W związku z powyższym nie znajduje zastosowania żaden z punktów art. 5 wyżej wymienionej ustawy.Dostawy powyższe nie będą stanowiły:

  1. odpłatnej dostawy towarów, gdyż dostawa nie została dokonana na terytorium kraju
  2. eksportu towarów, gdyż towar nie opuścił terytorium Wspólnoty (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT)
  3. importu towarów, gdyż towar w wyniku dostawy nie został przywieziony na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT)
  4. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż Wnioskodawca nie nabywa towarów
  5. wewnątrzwspólnotowej dostawy, gdyż w wyniku dostawy towar nie został wywieziony z terytorium kraju (art. 13 ust.1 ustawy o VAT).

W związku z powyższym, dostawy opisane przez Podatnika nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.Dostawy powyższe mogą podlegać opodatkowaniu w innych krajach Wspólnoty, jednakże tut. organ nie jest właściwy do udzielenia odpowiedzi w tym zakresie.W sprawie zapytania Podatnika o możliwość opodatkowania opisanych czynności podatkiem od czynności cywilno-prawnych wydane zostanie osobne postanowienie.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku oraz odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Przemyślu