P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/ZI/443/135a/KO/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2006, sygn. 1437/ZI/443/135a/KO/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14 marca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą "Usługi sportowe ...." jako piłkarz profesjonalny.

W dniu 13 stycznia 2005r. został przez Pana zawarty kontrakt o profesjonalne uprawnianie piłki nożnej z Klubem Piłkarskim "X". Na mocy zawartego kontraktu zobowiązał się Pan za określonym wynagrodzeniem do świadczenia usług na rzecz klubu.

Paragraf 9 kontraktu przewiduje, iż zawodnik rozliczać się będzie z klubem wystawiając faktury za poszczególne płatności przewidziane kontraktem, powiększone o podatek VAT.Ponadto, kontrakt przewiduje dodatkowe świadczenia pieniężne wypłacane przez klub w formie premii. Są to świadczenia za uczestnictwo w tych samych rozgrywkach, za które otrzymywane jest stałe wynagrodzenie, jednak wypłacane za osiągnięcie określonego efektu.

W związku z powyższym wystąpiono między innymi z pytaniem z zakresu podatku od towarów i usług, czy wypłacane przez klub premie mogą być rozliczane poza prowadzoną działalnością, czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku od towarów i usług?

Przedstawiając własne stanowisko wskazano, iż zarówno wypłacenie wynagrodzenia stałego, jak premii przedsiębiorcy powinno być wypłacone na podstawie wystawionych faktur VAT. Są to bowiem świadczenia otrzymywane za wykonanie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Jak wynika z ewidencji podatników tutejszego Urzędu, jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W świetle cytowanych przepisów, opisane we wniosku czynności, będące odpłatnym świadczeniem usług na rzecz klubu, wypełniają definicję usług, zawartą w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dla potwierdzenia dokonania powyższych czynności, zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniami określonymi w przepisach.

Na mocy powyższego należy przyjąć, że ww. dokument jest właściwym dla potwierdzenia zawarcia transakcji opisywanych w złożonym wniosku.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek