Pismem z dnia 10 lutego 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 08.03.2006r.) Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w s... - Interpretacja - PP/443-36/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2006, sygn. PP/443-36/06, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 10 lutego 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 08.03.2006r.) Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej wysokości stosowanej stawki podatku od towarów i usług przy wykonywaniu robót budowlanych związanych z budową budynku usługowo-mieszkalnego.

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi czynności zmierzające do podpisania jako wykonawca umowy o roboty budowlane, których przedmiotem jest budowa budynku usługowo-mieszkalnego. Ogólna powierzchnia użytkowa projektowanego budynku wynosi ogółem 578,91m#178; i przeznaczona jest na:

powierzchnię usługową - 151,81  m#178;;- powierzchnię mieszkalną - 285,34 m#178;;- powierzchnię gospodarczą - 120,88 m#178;;- powierzchnię garażową - 20,88 m#178;.

Część parterowa budynku przeznaczona będzie na działalność handlową, zaś powierzchnia mieszkalna znajduje się w części I piętra oraz na poddaszu. Charakter konstrukcji budynku i rozmieszczenie poszczególnych rodzajów pomieszczeń nie pozwala na etapie budowy na wydzielenie wartości robót odnoszących się do poszczególnych rodzajów powierzchni, gdyż m.in. wspólne są fundamenty, ściany nośne, stropy, konstrukcje dachu i jego pokrycie. Oznacza to, że faktury za wykonane roboty odnoszące się do odpowiednich zakresów rzeczowych nie będą zawierały podziału na roboty dotyczące części mieszkalnej budynku i pozostałych rodzajów powierzchni. Sp. z o.o. ma wątpliwości, jaką należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług przy fakturowaniu dostawy robót wykonanych na opisanym powyżej budynku.

Zdaniem pytającego przy świadczeniu robót budowlanych dotyczących przedmiotowego budynku należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%, ponieważ nie jest możliwe wyodrębnienie robót dotyczących tylko części mieszkaniowej. Według Spółki przedmiotowy obiekt jest sklasyfikowany do symbolu 1121 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl natomiast art. 8 ust.3 wskazanej ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W świetle art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. "a" cyt. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit."a", w myśl art. 146 ust. 2 cyt. ustawy, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt 12 cyt. ustawy pod pojęciem obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalnego rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług do wykonywanych robót budowlanych uzależnione jest zatem od zaklasyfikowania wznoszonego budynku do odpowiedniego symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, że roboty budowlane związane z budową budynku sklasyfikowanego (według wnioskodawcy) do symbolu 1121 PKOB podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i usług według stawki 7%.

Ponadto wyjaśniam, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 05.11.2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.U. nr 12, poz.87) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Mając powyższe na uwadze stwierdzam, że stanowisko zajęte we wniosku przez Sp. z o.o. dotyczące zastosowania 22% stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu robót budowlanych związanych z wznoszeniem budynku sklasyfikowanego do symbolu 1121 PKOB jest nieprawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Chełmie