Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r ... - Interpretacja - 1430/NP/443/6/06/MZ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.05.2006, sygn. 1430/NP/443/6/06/MZ, Urząd Skarbowy w Szydłowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Nr.8,poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku dla usług wymiany stolarki okiennej PCV i drzwiowej w budownictwie mieszkaniowym z wykorzystaniem wyprodukowanych przez firmę okien i drzwi wraz z robotami wykończeniowymi.

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu doopisanego stanu faktycznego

Zapytanie i stanowisko podatnika.

Czy do w/w usług możemy stosować preferencyjna stawkę VAT 7%.Firma uważa, że preferencyjna stawka VAT będzie miała zastosowanie zgodnie z art.41 ust.1, ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług oraz § 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów usług (Dz.U.Nr97,poz.970ze zm.).

Stan faktyczny w sprawie.

Wg stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Firma jest producentem stolarki okiennej PCV i drzwiowej w budownictwie mieszkaniowym, wykonuje usługi wykończeniowe z wykorzystaniem wyprodukowanych przez firmę okien i drzwi .

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut organu podatkowego.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust.1 pkt.2 lit.a rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z art.2 pkt.12 cyt ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania , sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z art.2 pkt.12 cyt. Ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne , 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie : budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory domy zakonne, plebanie, kurie rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Także z treści § 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97,poz.970 ze zm.) wynika, że stawkę podatku wymienioną w art.41 ust.1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W załączniku tym w poz. 19 " Lista towarów i usług , dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7% " wymieniono montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów , dokonywany w obiektach , o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego , o których mowa w art.2 pkt.12 ustawy. Poz.20 tego załącznika dotyczy budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130)a)domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne , domy studenckie ,domy dziecka , domy dla bezdomnych,b)budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Po przeanalizowaniu złożonego zapytania tut organ podatkowy podziela przedstawione we wniosku stanowisko Jednostki. Zgodnie z treścią art.146 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie do dnia 31.12.2007r stawka obniżona w wys. 7% obowiązuje w odniesieniu do a)robót budowlano -montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą ,b)obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko jednostki zawarte w zapytaniu i postanawia jak w sentencji decyzji .Powyższa interpretacja;- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika/inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Szydłowcu