Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-29/2/06/GW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2006, sygn. 1471/NUR1/443-29/2/06/GW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona posiada środki trwałe, które w wyniku przebudowy, rozbudowy, adaptacji lub modernizacji ulegają ulepszeniu. Suma wydatków poniesionych z tego tytułu przekracza 3.500zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, co zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje zwiększenie ich wartości początkowej.

Zdaniem Strony wzrost wartości początkowej, w związku z dokonaniem ulepszenia środka trwałego o wartości poniżej 15.000zł, w wyniku którego nastąpi wzrost jego wartości początkowej powyżej tej kwoty, nie powoduje obowiązku dokonania 5 - letniej korekty podatku naliczonego ani od ulepsznego środka trwałego, ani też od samego ulepszenia, o ile kwota samego ulepszenia nie przekroczy 15.000zł.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. W myśl ust. 2 wyżej cytowanego przepisu w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio. Powyższej korekty zgodnie z ust. 3, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

W świetle wyżej cytowanych przepisów należy stwierdzić, iż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, których wartość początkowa przekracza 15.000zł, a podatek naliczony przy ich nabyciu podlegał odliczeniu na zasadach określonych w art. 90 ust. 2 - 6 ustawy o VAT, podlegają wieloletniej korekcie podatku naliczonego od ich nabycia (odpowiednio 10-letniej dla nieruchomości oraz 5-letniej dla pozostałych środków trwałych). Początek okresu korekty liczymy od roku, w którym przedmiotowe środki twałe lub wartości niematerialne i prawne zostały przekazane do użytkowania. Czynnikiem determinującym okres dokonywanej korekty podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 91 ust. 2 i 3 ustawy o VAT, jest wartość początkowa środka trwałego określona w momencie oddania do użytkowania. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu, jeżeli wydatki poniesione na przebudowę, rozbudowę, adaptację, rekonstrukcję i modernizację, w świetle przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a ich łączna kwota nie powoduje wzrostu wartości początkowej środka trwałego o ponad 15.000zł, to korekta kwoty podatku odliczonego powinna być dokonana na zasadach ogólnych, tj: tylko w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym za który dokonuje się korekty.

Reasumując należy stwierdzić, iż wydatki poniesione na przebudowę, rozbudowę, adaptację, rekonstrukcję i modernizację środka trwałego, których łączna kwota nie przekracza 15.000zł, a które powodują wzrost jego wartości początkowej ponad w/w kwotę, nie skutkują powstaniem obowiązku dokonania 5 - letniej korekty podatku naliczonego ani od ulepszonego środka trwałego, ani też od samego ulepszenia.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie