Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urz... - Interpretacja - PP1/443-11/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.03.2006, sygn. PP1/443-11/06, Urząd Skarbowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko Pana (...) zawarte we wniosku z dnia 10.02.2006 r., iż wykonywane przez podatnika usługi elektryczne polegające na sprawdzaniu instalacji i urządzeń elektrycznych wyłącznie w mieszkaniach budynków wielorodzinnych są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% jest nieprawidłowe.

W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 10.02.2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 23.02.2006 r.) podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania świadczonych przez siebie usług stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Podatnik poinformował, że wykonuje roboty elektryczne polegające na badaniach instalacji elektrycznych. Są to czynności polegające na sprawdzaniu przyrządami pomiarowymi parametrów instalacji i zamontowanych urządzeń (rozdzielni, gniazdek elektrycznych, opraw oświetleniowych) wyłącznie w mieszkaniach budynków wielorodzinnych. Nie wykonuje natomiast żadnych napraw. Według Podatnika ma on prawo do opodatkowania świadczonych przez siebie usług stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Podatnik wskazuje przy tym również symbol PKOB 1130.

Odnosząc się do przedstawionej powyżej sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit.a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu dorobót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa powyżej, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego (ust. 2 art. 146 w/w ustawy).
Art. 2 pkt.12 w/w ustawy precyzuje, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie,rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

"Budynki wielorodzinne", w których podatnik świadczy swoje usługi są sklasyfikowane w PKOB jako budynki mieszkalne - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe (PKOB 112). Błędne jest zatem wskazanie przez podatnika symbolu PKOB 1130.

Należy jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę, iż czynności wykonywane przez podatnika nie należą do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, o których mowa w art. 146 ust.1 pkt. 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.
Jak wynika bowiem z załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. nr 42, poz. 264, z 1999 r. nr 92 poz. 1045, z 2001 r. nr 12, poz. 94 oraz z 2003 r. nr 28, poz. 239 i nr 173, poz. 1682) obowiązującego do celów podatku od towarów i usług na mocy § 2 pkt. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. nr 89, poz. 844 ze zm.) roboty budowlane obejmują prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych.
Dział 45 PKWiU dotyczący robót budowlanych obejmuje też prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią, lądową i wodną, a także instalowanie budynków i budowli z prefabrykatów, instalowanie konstrukcji stalowych.

Natomiast według Słownika języka polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN SA) - publikacja na stronie internetowej http://pwn.pl/

1/ remont został zdefiniowany jako " przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, np. budynku, urządzenia, maszyny, pojazdu mechanicznego, naprawa, odnowienie czegoś,"
2/ konserwacja została zdefiniowana jako "utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem",

W odniesieniu do wykonywanych przez Podatnika usług w zakresie badania instalacji elektrycznej, według w/w publikacji - badanie pochodzi od słowa badać, czyli "sprawdzać, starać się poznać przyglądając się, słuchając uważnie, dotykając czegoś".

Jak z powyższego wynika, czynności dokonywanych przez Podatnika w zakresie badania instalacji elektrycznej nie można zaliczyć do robót budowlano-montażowych, remontów ani robót konserwacyjnych, zatem podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Biorąc pod uwagę przytoczoną wyżej regulację prawną oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika należy stwierdzić, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 10.02.2006 r. o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień zaistnienia stanu faktycznego opisanego we wniosku z dnia 10.02.2006 r.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 Ordynacji podatkowej).
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł od wniosku.

Urząd Skarbowy w Elblągu