P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PO.III-443/2/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.03.2006, sygn. PO.III-443/2/06, Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 1 marca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania przepisów prawa w sprawie podatku od towarów i usług postanawia uznać przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 30 października 1999 r. nabył Pan jako osoba fizyczna budynek po zlikwidowanym zakładzie produkcyjnym. Budynek ten miał Pan zamiar przeznaczyć pod wynajem. Przy zakupie tego budynku nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony. W dniu 01.10.1999 r. złożył Pan zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku VAT.
W okresie od października 1999 r. do lutego 2000 r. przeprowadził Pan remont ww. budynku i zmienił Pan jego przeznaczenie z produkcyjnego na handlowy. Nakłady jakie poniósł Pan w związku z remontem tego budynku przekroczyły 30% jego wartości początkowej. Od nakładów na remont zakupionego budynku odliczył Pan podatek od towarów i usług. Po zakończeniu remontu budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Pana firmy i był amortyzowany.
W miesiącu marcu 2006 r. zamierza Pan sprzedać ww. obiekt i w związku z tym ma Pan wątpliwość:

Czy sprzedaż wymienionego budynku handlowego może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług?

Zdaniem Pana sprzedaż budynku handlowego może korzystać ze zwolnienia z VAT jako towar używany na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego uprzejmie informuje;

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl ust. 2 pkt 1 tego artykułu, budynki, budowle bądź ich części są towarem używanym, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat.

W przedmiotowej sprawie norma art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje zastosowania (nie zachodzą przesłanki wyłączające ze zwolnienia). Poniósł Pan wprawdzie wydatki na ulepszenie sprzedawanego obiektu (dające prawo do odliczenia podatku) przekraczające 30% jego wartości początkowej ale użytkował Pan ten obiekt dłużej niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.Sprzedaż ww. budynku będzie zatem zwolniona od podatku VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie :
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej