P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-79/06/KB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. 1472/RPP1/443-79/06/KB, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 15.11.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada w Niemczech oddział, który rozlicza się podatkowo z urzędami niemieckimi. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W 2002r. na potrzeby zakładu w Niemczech zakupiono używany samochód osobowy w cenie brutto 15.500 EUR. Samochód był wykorzystywany w Niemczech i w bilansie niemieckim naliczana była amortyzacja i umorzenie. Wartość netto wynikająca z bilansu niemieckiego na koniec października 2005r. wynosiła 2.282 EUR. W związku z ograniczeniem działalności eksportowej powstała konieczność przekazania tego samochodu na potrzeby działalności krajowej. Protokół przekazania do kraju spisano 20.11.2005r. Rzeczoznawca niemiecki reprezentujący producenta tego samochodu w dniu 11.10.2005r. dokonał wyceny samochodu na wartość 4.450 EUR. Zdaniem Podatnika do sporządzenia deklaracji VAT - 23 i naliczenia podatku VAT należy jako podstawę przyjąć wartość określoną przez rzeczoznawcę w protokole z dnia 11.10.2005r. przeliczoną wg kursu średniego NBP z dnia protokołu przejęcia powiększoną o wartość akcyzy.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. Zatem rozszerzona definicja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obejmuje również przemieszczenie towarów należących do podatnika podatku od towarów i usług lub podatnika podatku od wartości dodanej, przez niego samego lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska na terytorium RP. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy towary te zostały przez niego wytworzone, wydobyte lub nabyte w ramach prowadzonego przez podatnika przedsiębiorstwa, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia lub zaimportowane. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonywanego przez podatnika prawodawca postawił jednak warunek, że nabywane towary powinny służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika.

Stosownie do art. 31 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11, podstawą opodatkowania jest cena nabycia, a jeżeli cena nabycia nie istnieje - koszt ich wytworzenia. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 1 podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z tym nabyciem, z wyjątkiem podatku. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, jako podstawę opodatkowania należy przyjąć cenę brutto samochodu, za jaką został on nabyty przez oddział w Niemczech w 2002r. powiększoną o zapłaconą akcyzę. Ustawodawca bowiem w żaden sposób nie pozwala uwzględnić w podstawie opodatkowania straty wartości towarów, jaka nastąpiła po ich nabyciu.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art.14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie