POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-158-1-GK/05/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2006, sygn. PP/443-158-1-GK/05/06, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 14 listopada 2005r. dotyczącym rozliczenia podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu usług, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 listopada 2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 16 listopada 2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 08 lutego 2006 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka do 2000 r. była producentem cementu. W trakcie 2000 r. zaprzestano produkcji cementu. Od tego okresu działalność gospodarcza związana była z wynajmem lokali, sprzedażą środków trwałych, złomu i gruzu uzyskiwanych w wyniku wyburzenia środków trwałych. Z uwagi na powyższe Spółka dokonywała zakupów usług obcych polegających na wyburzeniu części środków trwałych, z tytułu czego otrzymywała faktury VAT. Uzyskiwany przy rozbiórce gruz oraz złom był sprzedawany przez Spółkę a przychody z tej sprzedaży były wykazywane w składanych deklaracjach CIT za lata 2001 i 2002. Spółka dokonała również obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych usług w deklaracjach dla podatku VAT składanych za kolejne okresy rozliczeniowe roku 2001 i 2002.

Spółka zadała pytanie czy była uprawniona do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT wystawionych przez podmioty trzecie, dokumentujących usługi wyburzenia ww. środków trwałych.

W opinii Podatnika w przedmiotowym stanie prawnym Spółka nabyła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, pomimo brzmienia art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą o VAT").

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

W zakresie objętym pytaniem Spółki zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 8, poz. 50 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"), obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie art. 19 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W tym miejscu należy zauważyć, iż zastosowanie znajdą również ograniczenia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z przepisów ustawy oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie. Jednym z takich przepisów jest art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy, który stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zatem w przypadku gdy przedmiotowe wydatki stanowiły koszty uzyskania przychodów to Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku w przeciwnym wypadku odliczenie to nie przysługiwało.

Powołane przez Spółkę przepisy ustawy o VAT nie znajdą zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż zgodnie z art. 176 ustawy o VAT, nie obowiązywały one w latach 2001 - 2002.

Reasumując powyższe Spółka nabyła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych usług na zasadach ogólnych z uwzględnieniem ograniczeń nałożonych ww. przepisem art. 25 ust. 1 pkt 3, jednakże w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 01 maja 2004r..

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy