P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-169/05/RS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.03.2006, sygn. 1419/UPO-443-169/05/RS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Państwu X, oceniając ich stanowisko odnośnie wpływu zmian w ewidencji działalności gospodarczej na obowiązek rejestracji dla celów podatku od towarów i usług (VAT) i odrębnego prowadzenia ewidencji VAT, przedstawione we wniosku z dnia 27.12.2005 r. (data wpływu: 28.12.2005 r.), jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. W związku z wejściem w życie art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808) zobowiązano małżonków zarejestrowanych na podstawie wspólnego wpisu, aby w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy złożyli wniosek o zmianę wspólnego wpisu. Małżonkowie X spełnili ten obowiązek i ich wspólny wpis został wykreślony. Pod dotychczasowym numerem w ewidencji działalności gospodarczej pozostał Pan X (który jest zarejestrowany jako podatnik VAT). Pani X uzyskała odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Przedmiot interpretacji. Czy wspomniane zmiany w ewidencji działalności gospodarczej powodują konsekwencje podatkowe w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy małżonkowie nadal wspólnie prowadzić będą dotychczasową działalność gospodarczą, nie zawierając jednak umowy spółki cywilnej?

Stanowisko Wnioskodawcy. Państwo X przedstawili pogląd, iż mają oni prawo rozliczać się na dotychczasowych zasadach, czyli podatnikiem VAT pozostanie jedynie Pan X - tylko on będzie nadal wystawiać faktury (ze swoim numerem identyfikacji podatkowej) i ewidencjonować sprzedaż.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z brzmieniem art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą; za przedsiębiorców uznaje się też wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Zgodnie z powyższym przedsiębiorcą może być osoba fizyczna lub wspólnik spółki cywilnej, nie zaś działający wspólnie małżonkowie. Wspomniany przepis art. 68 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej zobowiązywał małżonków zarejestrowanych na podstawie wspólnego wpisu do złożenia wniosku o jego zmianę pod rygorem wykreślenia tegoż wspólnego wpisu z ewidencji w terminie do dnia 31.12.2005 r. Oznacza to, iż z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej wyeliminowana została działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków jako forma prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 96 ust. 1 tej ustawy podmioty, o których mowa we wspomnianym art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 (a więc przed dokonaniem m.in. dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju) złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, z którego wynika, że podmioty zwolnione podmiotowo (na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 - ze względu na wysokość obrotów) lub przedmiotowo (na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 - ze względu na rodzaj wykonywanych czynności) z podatku od towarów i usług nie mają obowiązku składania takiego zgłoszenia.

Do tej pory prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie tzw. wpisu na imię obojga małżonków traktowane było w zakresie podatku od towarów i usług jako prowadzenie tejże działalności przez jednego podatnika, tj. tego z małżonków, którego nazwisko umieszczone było jako pierwsze w dokumencie potwierdzającym wpis do ewidencji. Obecnie w świetle cytowanych przepisów art. 68 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej brak jest możliwości kontynuowania wspólnej działalności na dotychczasowych zasadach. Dlatego też Pan X do tej pory będący zarejestrowanym podatnikiem VAT rozlicza się na zasadach dotychczasowych, zaś Pani X, legitymująca się odrębnym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej na własne nazwisko, staje się podatnikiem VAT i powinna w myśl art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług dokonać odrębnego zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku (o ile nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego). Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku