Pismem z dnia 02 listopada 2005r. (data wpływu do Urzędu 02.11.2005r.) Pan X zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie doty... - Interpretacja - PP/443-68/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.01.2006, sygn. PP/443-68/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 02 listopada 2005r. (data wpływu do Urzędu 02.11.2005r.) Pan X zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej prawa podatnika do odliczenia w całości podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakupy związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Do czerwca 2005r. były to usługi zwolnione (edukacyjne) i opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zgodnie ze złożonym wnioskiem od lipca 2005r. do końca 2005r. Podatnik nie prowadził sprzedaży usług edukacyjnych zwolnionych od VAT.

Zdaniem Pytającego od lipca 2005r. ma on prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną, gdyż ma on możliwość wyodrębnienia w całości towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) z uwzględnieniem wyłączeń określonych w art 88 ustawy.

Zgodnie z art 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art 119 ust. 4, art 120 ust 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl regulacji art. 90 ust. 1 cyt. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności , w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 na podstawie art. 90 ust. 2 ww. ustawy podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (...).

W przedmiotowej sprawie Pan X wskazał, że od lipca 2005r. nie wykonuje czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, a ponadto ma możliwość wyodrębnienia w całości towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzam, że stanowisko zajęte przez wnioskodawcę, dotyczące prawa podatnika do odliczenia w całości podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup towarów i usług związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Chełmie