Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.... - Interpretacja - III/443-56/06/WI

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.01.2006, sygn. III/443-56/06/WI, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 8 grudnia 2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 3 stycznia 2006r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie opodatkowania usługi reklamowej refakturowanej na rzecz kontrahenta czeskiego ? uznaje za p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - ?stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym?.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pana firma sprzedaje na terytorium Polski wyroby produkowane przez czeską firmę.

W miesiącu październiku 2005r. wykupił Pan usługę reklamową w czasopiśmie branżowym, gdzie zareklamowane zostały produkty firmy czeskiej wraz z logo producenta. Reklama promuje również Pana firmę jako dystrybutora. W dniu 15 listopada 2005r. dokonał Pan refakturowania części kosztów usługi reklamy, w wyżej wspomnianym czasopiśmie branżowym. Na wystawionej fakturze nie został ujęty podatek VAT.

Ponadto poinformował Pan, że przy refakturowaniu usługi nie dolicza marży.

W zaistniałym stanie faktycznym pyta, czy prawidłowo zastosował art. 27 ust. 3 i 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, uznając, że miejscem świadczenia jest terytorium Czech.

W Pana ocenie miejscem opodatkowania tej usługi powinno być miejsce, gdzie nabywca posiada swoją siedzibę, czyli terytorium Republiki Czeskiej.

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do ustawy - nie definiują pojęcia ?refakturowanie?. W tej sytuacji należy posiłkować się regulacjami zawartymi w VI Dyrektywie Rady UE z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych ? wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EEC). Zgodnie z regulacją zawartą w art. 6 ust. 4 VI Dyrektywy, jeżeli podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, uczestniczy w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi.

Powyższa zasada ma pełne zastosowanie w przypadku refakturowania, które polega na zafakturowaniu przez jeden podmiot innemu podmiotowi odsprzedaży usług bez doliczania marży, której celem jest przeniesienie kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzysta. Refaktura jest więc ?normalną? fakturą, tyle że wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą a rzeczywistym nabywcą tej usługi.

W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że Podatnik ?refakturując? usługę reklamy umieszczonej w czasopiśmie branżowym sam ją świadczył. Jednak z uwagi na fakt, że refakturowanie odbywa się na rzecz kontrahenta zagranicznego, dokonując tej czynności należy uwzględnić przepisy dotyczące miejsce świadczenia usług.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 545 ze zm.) - w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W myśl ust. 3 wyżej cytowanego art. - w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W katalogu usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT znalazły się m.in. usługi reklamy (pkt 2), a nabywcą wyżej wymienionych usług jest podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

Zatem, stosownie do wyżej przywołanych przepisów, miejscem świadczenia refakturowanej usługi reklamy będzie terytorium Czech, i tam też wykonana usługa winna być opodatkowana.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast ? zgodnie z art. 14b § 2 ? organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna