Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity t... - Interpretacja - PP-443/1155/96-VAT1/31/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2006, sygn. PP-443/1155/96-VAT1/31/06, Urząd Skarbowy w Końskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst - Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.12.2005 r. podatnika w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup odzieży używanej w części dotyczącej nabytego towaru, który po sortowaniu został sklasyfikowany jako niepełnowartościowy - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Podatnik w dniu 23.12.2005 r. złożył w tut. Urzędzie Skarbowym pisemny wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego odzieżą używaną. Zakup towarów (odzieży używanej) dokumentowany jest fakturą Vat. Podatnik podnosi w swoim wniosku iż tylko część zakupionego towaru nadaje się do dalszej odsprzedaży, reszta zakwalifikowana zostaje jako niepełnowartościowy towar. Jest to odzież uszkodzona tj. zniszczona, poplamiona i często stanowi ona od 20% do 50% zakupionej partii.W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem - czy podatek Vat zawarty w fakturze a dotyczący uszkodzonej odzieży podlega odliczeniu.Zdaniem wnioskodawcy podatek naliczony od zakupu odzieży używanej w całości podlega odliczeniu.

Podstawą materialnoprawną rozstrzygającą powyższą sprawę stanowi art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z w/w przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W myśl zaś art. 86 ust. 2 pkt 1a w/w ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Wnioskodawca posiada odpowiednie dokumenty uprawniające go do odliczenia podatku naliczonego w nich zawartego, ale rozstrzygnięcie powyższego problemu dot. ustalenia czy niepełnowartościowy towar będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.

Definicja kosztów uzyskania przychodów została zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przepis ten stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Reasumując kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione W opisanym przypadku, aby uznać, iż dana partia odzieży używanej jest uszkodzona i nie nadaje się do dalszej odsprzedaży nie wystarczy samo stwierdzenie podatnika, fakt ten należy odpowiedni udokumentować.

Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe. wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodu.

Urząd Skarbowy w Końskich