POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), Nacze... - Interpretacja - PP 443/1/102/90/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. PP 443/1/102/90/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko A., reprezentowanej przez prezesa zarządu Pana X i wiceprezesa zarządu Pana Y, przedstawione we wniosku z dnia 07.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanego odszkodowania za usunięcie przez inwestora pawilonu, pokrywające obecne i przyszłe szkody, jakie Spółka może ponieść z tego tytułu, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedmiotowego wniosku wynika, że Spółka podpisała umowę dzierżawy gruntu o szerokości czterech metrów, na którym usytuowany był pawilon. Zgodnie z postanowieniami umowy, inwestor zobowiązał się do usunięcia na własny koszt pawilonu i wypłaty jednorazowego odszkodowania. Po usunięciu pawilonu wystawiliście Państwo fakturę VAT i opodatkowaliście kwotę otrzymanego odszkodowania. W przedmiotowej sprawie organ podatkowy udzielił w 2004 r. informacji, jednakże Dyrektor Izby Skarbowej pismem poinformował Spółkę, że stanowisko organu podatkowego w opisanej sprawie jest nieprawidłowe.
W związku z tym uważacie Państwo, że otrzymane odszkodowanie za usunięcie pawilonu, pokrywające obecne i przyszłe szkody, jakie Spółka może ponieść z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem przepisy ustawy nie przewidują opodatkowannia odszkodowania.
Dokonując analizy sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że w myśl art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie z art. 7 cytowanej wyżej ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Definicja towaru wymieniona została w art. 2 pkt 6 ustawy i tak, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Natomiast przez świadczenie usług (...), w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o PTU, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również:
1) przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Biorąc pod uwagę powyższe, wypłata pieniędzy z tytułu odszkodowania za usunięcie pawilonu, nie wypełnia zarówno definicji "usługi", jak i "towaru", wskazanych przez ustawodawcę cytowanych przepisach prawa, dlatego też czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast świadczona przez Spółkę usługa dzierżawy gruntu podlega co do zasady opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o PTU.
Reasumując, organ podatkowy podziela Państwa stanowisko, iż otrzymane odszkodowanie za usunięcie pawilonu, pokrywające obecne i przyszłe szkody, jakie Spółka może ponieść z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki