P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - TP/443-85/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2005, sygn. TP/443-85/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 01.09.2005 r. ( data wpływu 16.09.2005 r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż wniesienie w formie aportu przedsiębiorstwa prowadzonego na imię obojga małżonków do nowo powstałej lub do istniejącej już spółki jawnej, która wstępuje we wszystkie ich prawa i obowiązki, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a właściciele przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu nie mają obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego w momencie zakupu towarów handlowych należących do tego przedsiębiorstwa.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16.09.2005 r. Państwo X, prowadzący działalność gospodarczą w Poznaniu, złożyli, za pośrednictwem pełnomocnika, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT wniesienia aportem przedsiębiorstwa prowadzonego na imię obojga małżonków do zawiązanej przez nich spółki jawnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż począwszy od 1993 r. Państwo X prowadzili działalność gospodarczą na imię obojga małżonków w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług małżonkowie dokonywali na nazwisko jednego z nich, tj. Pana X. Jednakże w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 02.07.2004 r. wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 173, poz. 1808 ) małżonkowie zostali zobligowani do zmiany posiadanego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej poprzez wykreślenie jednego ze współmałżonków, który powinien posiadać odrębny wpis na własne nazwisko.

W związku z powyższym współmałżonkowie stwierdzają, iż obecnie mają do wyboru dwa sposoby postępowania, tj. przed likwidacją dotychczasowej działalności mogą zawiązać spółkę jawną, do której wniosą aportem prowadzone dotychczas przedsiębiorstwo, zarejestrować spółkę w KRS i w podatku od towarów i usług, albo mogą wnieść prowadzone przez nich przedsiębiorstwo do istniejącej już spółki jawnej zarejestrowanej w KRS i w podatku od towarów i usług.

Małżonkowie mają wątpliwości jakie skutki podatkowe w zakresie podatku VAT wywołają opisane wyżej dwa sposoby postępowania. Zdaniem Państwa X wniesienie aportem do spółki jawnej prowadzonego przez nich, na imię obojga małżonków, przedsiębiorstwa jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, a małżonkowie nie mają obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego w momencie zakupu towarów handlowych wnoszonych w ramach tego przedsiębiorstwa. W związku natomiast z wniesieniem przez współmałżonków wszystkich składników majątkowych do spółki jawnej remanent likwidacyjny w prowadzonej dotychczas przez nich działalności będzie wynosił zero.

Jednocześnie Wnioskodawcy stwierdzają, iż zawiązana przez nich spółka jawna nie mająca osobowości prawnej, do której wnieśli na pokrycie udziałów wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 93a§2 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ), wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki właściciela wniesionego do niej przedsiębiorstwa.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawców wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej podatku od towarów i usług, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zasady opodatkowania, przedmiot opodatkowania i stawki podatku od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ).Jednakże, zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu ( oddziału ) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia " zbycia przedsiębiorstwa ". Zatem pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu " dostawa towarów " w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, bowiem zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności ( sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego ), w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel.

Z przedstawionego przez Wnioskodawców w piśmie z dnia 01.09.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 16.09.2005 r. ) stanu faktycznego wynika, iż wniesienie aportem przedsiębiorstwa obojga małżonków, zarówno do nowo powstałej jak i istniejącej już spółki jawnej, odpowiada pojęciu zbycia tego przedsiębiorstwa. Tym samym czynność ta w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa wyżej, nie skutkuje jednak w sferze wcześniejszych odliczeń podatku naliczonego dokonanych przez podatnika zbywcę, tym samym małżonkowie prowadzący przedsiębiorstwo będące przedmiotem aportu, nie mają obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego w momencie zakupu towarów handlowych wnoszonych do spółki jawnej w ramach tego przedsiębiorstwa.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż w rozdziale 14 Działu III ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) uregulowano zasady przejmowania przez określone podmioty będące następcami prawnymi innych podmiotów, praw i obowiązków w zakresie zobowiązań podatkowych.I tak zgodnie z art. 93 a§1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki wstępuje osoba prawna zawiązana ( powstała ) w wyniku:- przekształcenia innej osoby prawnej- przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnejPrzepis §1 stosuje się odpowiednio m.in. do: - spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa ( art. 93a§2 pkt 2 ustawy OP ).

Zatem zawiązana przez Wnioskodawców spółka jawna nie mająca osobowości prawnej , do której wnieśli oni na pokrycie udziałów wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 93a§2 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ), wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki właścicieli wniesionego do niej przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 01.09.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 16.09.2005 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce