P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP1/443-28/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PP1/443-28/05, Urząd Skarbowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Podatnika w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w odniesieniu do przychodu uzyskanego w formie premii pieniężnej jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 21.03.2005 r. Strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, zajmującą się hurtowym handlem środkami czystości. Na podstawie zawartej umowy partnerskiej przy przekroczeniu określonego planem kwartalnym progu sprzedaży artykułów dostarczanych przez dostawcę będącego stroną umowy, przysługuje mu premia pieniężna (zwana w umowie bonusem), która jest rozliczana po zakończeniu każdego kwartału i podpisaniu dodatkowego porozumienia. W trakcie dokonywania sprzedaży nigdy nie wiadomo, w jakiej wysokości i czy w ogóle premia zostanie przyznana.

Strona jest zdania, iż obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), tj. z momentem wystawienia faktury. Faktura jest wystawiana po rozliczeniu sprzedaży za dany kwartał i podpisaniu dokumentu zatytułowanego "porozumienie do umowy partnerskiej"- zgodnie z umową zazwyczaj po upływie miesiąca od zakończenia kwartału (np. za III kwartał-na koniec października, za IV kwartał - na koniec stycznia) i w tym miesiącu jest wykazywany podatek należny.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Udzielenie premii pieniężnej jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Premię pieniężną należy traktować jako wynagrodzenie za wykonanie pewnych czynności. Zakupując od kontrahenta towary wstępuje się w pewien związek zależności, który po ich spełnieniu, tj. po przekroczeniu określonego planem kwartalnym progu sprzedaży artykułów skutkuje przyznaniem premii pieniężnej.
Premię pieniężną należy traktować jako wynagodzenie za usługę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dokonanie sprzedaży (świadczenie usług) należy udokumentować fakturą VAT.
Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Datą wykonania usługi, z tytułu której przysługiwać będzie premia jest dzień, w którym Podatnik dokona rozliczenia sprzedaży za dany kwartał roku lub za dany rok i ustali, że osiągnął wartość sprzedaży uprawniającą do otrzymania premii.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na postanowienie w zakresie interpretacji służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbowa w wysokości 5 zł od wniosku oraz 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Elblągu