POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/IN/50/EŚ/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. PP/443/IN/50/EŚ/2005, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia .....2005r. (data wpływu do urzędu .....2005r.), uzupełnione pismem z dnia .....2005r. (data wpływu do urzędu ......2005r.) w sprawie opodatkowania podatkiem VAT usługi montażu towarów nabytych od innych producentów.

UZASADNIENIE

W myśl art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.

Pismem z dnia ......2005r. (data wpływu do urzędu .......2005r.), uzupełnionym pismem z dnia ......2005r. (data wpływu do urzędu ......2005r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług. Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że wykonując remont mieszkania w obiekcie budownictwa mieszkaniowego zawiera Pan umowę z klientem. W ramach umowy dokonuje Pan robót polegających na: wymianie okien, uzupełnieniu tynków ościeży zewnętrznych i wewnętrznych, demontażu i montażu parapetów i okapników, pomalowaniu ściany wewnętrznej, na której znajduje się okno, pomalowaniu ściany zewnętrznej. Do remontu wykorzystuje Pan materiały budowlane, zakupione wcześniej we własnym imieniu i na własny rachunek wg różnych stawek podatku VAT. Na wykonaną usługę wystawia Pan fakturę VAT opodatkowując ją jednolitą stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Stosownie z art.146 ust.1 pkt.2 lit.a) i b) ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
- robót budowlano - montażowych i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w myśl art.146 ust.2 ustawy o VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od przedmiotu umowy cywilno - prawnej. Jeżeli przedmiotem umowy są roboty budowlano -montażowe dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego, w ramach których będzie Pan montować towary nabyte od innych producentów, wówczas do usługi obejmującej wartość towaru wraz z montażem może Pan zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT. W takim wypadku wystawiając fakturę w jednej pozycji wpisze pełną wartość usługi. Natomiast, gdy umowa ze zleceniodawcą określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, wówczas należy osobno opodatkować każdą pozycję wymienioną w fakturze, według stawek przewidzianych dla tego rodzaju towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu