Pismem z dnia 11.05.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 23.05.2005 r. spółka wniosła podanie w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu... - Interpretacja - PP/4409-21/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2005, sygn. PP/4409-21/05, Urząd Skarbowy w Starachowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 11.05.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 23.05.2005 r. spółka wniosła podanie w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. opodatkowania dotacji przedmiotowej - dopłaty do biletów ulgowych dokonywanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego na liniach podmiejskich. Na podstawie zawartej w dniu 25.02.2005 r. umowy z Województwem Świętokrzyskim spółka otrzymuje dopłatę do ceny netto biletów ulgowych, gdyż zgodnie z § 5 ww. umowy kwotę dopłaty stanowi różnica pomiędzy wartością sprzedaży biletów obliczoną według cen nie uwzględniających ustawowych ulg a wartością sprzedaży tych biletów w cenach uwzględniających te ulgi. Przy określaniu wielkości dopłaty nie uwzględnia się podatku od towarów i usług. Spółka uważa, iż od tej dopłaty nie powinna wyliczać i odprowadzać podatku VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy spółka w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu (może to być organ administracji rządowej, samorządowej lub organizacja społeczna ) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jak np. pokrycie części ceny czy też rekompensatę z powodu obniżenia ceny (w analizowanym przypadku dopłaty do biletów ulgowych), tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług, a co za tym idzie stanowi również obrót w rozumieniu cyt. wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że otrzymana przez Spółkę dotacja do biletów ulgowych związana jest z konkretną usługą, a zatem zgodnie z powołanymi wyżej przepisami podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle art. 29 ust. 1 w/w ustawy otrzymana dopłata do świadczonych usług przewozów pasażerskich podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i zgodnie z tym przepisem należy ją traktować jako kwotę brutto. Przy wyliczeniu należnego podatku Podatnik winien posłużyć się tzw. "metodą w stu", w której podstawą opodatkowania jest kwota brutto.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 21 w/w ustawy o podatku VAT obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części. Z przepisu art. 29 ust. 1 ustawy wynika, że podstawę opodatkowania stanowi w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wszystko, co stanowi płatność, która za nie została otrzymana lub ma być za nie otrzymana przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy łącznie z dotacjami związanymi bezpośrednio z ceną tych transakcji (np. pokrycie ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny).

W związku z powyższym, gdy podatnik otrzymuje jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru czy usługi, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług tego rodzaju, dotacja stanowi uzupełniający ją element podstawy opodatkowania.

Stawką właściwą dla otrzymanych subwencji (dopłat) związanych z dofinansowaniem świadczonych usług będzie stawka, jaką opodatkowuje się daną usługę.

Urząd Skarbowy w Starachowicach