P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz... - Interpretacja - PP/443-24/05/P/23/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. PP/443-24/05/P/23/05, Urząd Skarbowy w Kole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60),- art. 15 ust. 1, 2 i ust. 6, art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,- § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z 27.04.2004 r. ze zm.),organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 14.03.2005 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E Dnia 17.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Urząd Miejski zamierza zakupić samochód na potrzeby Straży Miejskiej, która wykonuje zadania statutowe gminy polegające m.in. na utrzymaniu bezpieczeństwa, porządku i czystości w mieście.W związku z powyższym strona zwraca się z zapytaniem:- Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu dla Straży Miejskiej ?

Na tle powyższych okoliczności faktycznych Urząd Miejski formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych. Zatem nie przysługuje prawo odliczenia podatku od zakupionego samochodu (i nie ma znaczenia typ samochodu, osobowy czy ciężarowy) ponieważ nie zostanie spełniony podstawowy warunek jakim jest wykorzystanie go do działalności opodatkowanej. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Z uwagi na to, że zakupiony samochód nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych dlatego też zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem nie będzie można dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakupu tego samochoduPrzedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.

Urząd Skarbowy w Kole