POSTANOWIENIE - Interpretacja - ULP-I/443-6/156/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. ULP-I/443-6/156/05, Urząd Skarbowy w Lęborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005r. poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika dnia 24.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży wyprodukowanych przez swoje przedsiębiorstwo książek pomocy naukowych oznaczonych symbolami ISBN , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku

stwierdza, iż

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Dnia 24 stycznia 2005r. wpłynął do tutejszego Urzędu Skarbowego wniosek podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży wyprodukowanych przez swoje przedsiębiorstwo książek - pomocy naukowych oznaczonych symbolami ISBN.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Podatnik prowadzi działalność w zakresie poligrafii, produkcji foliogramów w postaci zestawów tematycznych oraz pomocy naukowych w formie elektronicznej na płytach CD. Foliogramy posiadają formę książkową typu podręcznikowego z metodycznie opracowanym materiałem nauczania przeznaczonym dla uczniów i nauczycieli szkół średnich i gimnazjalnych.

Zgodnie z uzyskaną przez Podatnika opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 15.11.2001r. pomoce naukowe w formie wydawnictwa dziełowego (książka w pojedynczych arkuszach wpięta do segregatora) przeznaczona dla szkół (nauczycieli fizyki) klasyfikowane są w grupowaniu PKWiU

  • 22.11.10-00.10 "Książki drukowane w pojedynczych arkuszach".

Natomiast zgodnie z uzyskaną przez Podatnika opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 06.10.2004r. pomoce naukowe w formie elektronicznej na płycie CD będące przedmiotem produkcji a następnie sprzedaży przez Podatnika zostały sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem

  • 22.11.22-00.00 - "Książki, broszury, ulotki i tym podobne wyroby w formie elektronicznej".

Jednocześnie powołując się na § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r.(Dz.U.Nr 89, poz. 844), zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem RM z dnia 18 marca 1997r. (Dz.U.Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), wymienione przez Podatnika wyroby mieściły się w grupowaniu

  • PKWiU 72.20.10-00.30 - "CD-ROMy z zapisanymi danymi"

  • Książki wydawane przez Podatnika oznaczone są symbolami ISBN.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy dla sprzedaży swoich publikacji określił prawidłową stawkę podatku od towarów i usług jako 0%.

Zdaniem Podatnika stawka podatku VAT 0% jest prawidłową stawką dla świadczonych przez siebie usług.

Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku wyjaśnia jak niżej:

Przedmiotem działalności Podatnika jest wydawanie książek, poligrafii, foliogramów. Produktem finalnym jest w każdym przypadku identyfikowalna pozycja książkowa w wersji gotowej do sprzedaży oznaczona symbolami ISBN.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia :

  • książek (PKWiU ex 22.11) z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych teleksów (PKWiU 22.11.20-60.10) map i ulotek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  • czasopism specjalistycznych.

W świetle powyższego należy uznać, iż w przypadku dostawy książek oznaczonych symbolami ISBN i mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 22.11. z uwzględnieniem wyłączeń to taka dostawa w okresie od 01 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r. jest opodatkowana stawką 0%.

Zgodnie z art. 50 ust. 5a ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, a także § 65a ust. 2 rozporządzenia MF z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wyżej wymienioną stawkę stosuje się wyłącznie do towarów wytworzonych metodami poligraficznymi. Takiego zastrzeżenia nie zawierają przepisy obecnie obowiązującej ustawy, jednakże odwołują się one do klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej przez podanie symboli pod jakim towary te figurują w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU ex 22.11). Symbol ten dotyczy zaś wyrobów przemysłu poligraficznego. Oznacza to, że dostawa opracowań wydawanych na nośnikach elektronicznych nie jest opodatkowana stawką 0%. Z braku wskazania obniżonej stawki podatku na te towary dostawa publikacji wydawanych w formie elektronicznej opodatkowana jest stawką podstawową, czyli 22%, określoną w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W oparciu o przytoczone wyżej przepisy oraz opinię wyrażoną przez Urząd Statystyczny w Łodzi, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza, iż czynności polegające na wydawaniu i sprzedaży przez Podatnika swoich publikacji poligraficznych oznaczonych symbolem PKWiU ex 22.11 w okresie od 01 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r. opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, natomiast dostawa publikacji wydawanych w formie elektronicznej opodatkowana jest stawką podstawową, czyli 22%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Lęborku