POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-1-443-2-29/05/BF

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2005, sygn. PP-1-443-2-29/05/BF, Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 30.03.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 31.03.2005r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności wynikających z umów zleceń (o dzieło) stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Przedmiotem wniosku Podatnika było:czy wykonywanie prac na podstawie zawartej umowy zlecenia (o dzieło), w przypadku nie prowadzenia działalności gospodarczej przez ich wykonawcę , powoduje u niego powstanie obowiązku podatkowego w VAT oraz obowiązek wystawienia faktur VAT przez wykonawcę tych umów ?.

Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Dochody uzyskuje z tytułu zawartej umowy o pracę. Podatnik dodatkowo wykonuje prace w oparciu o zawarte umowy zlecenia lub umowy o dzieło, zawarte z podmiotami gospodarczymi nie będącymi jego pracodawcą. Umowy te zawierają następujące ustalenia:
1. zlecenie (dzieło) będzie wykonywane osobiście przez zleceniobiorcę (wykonawcę),
2. określony zostaje dokładnie termin, miejsce oraz sposób wykonania umowy zlecenia (dzieła),
3. za wykonanie umowy (dzieła) zleceniobiorca (wykonawca) otrzyma określone wynagrodzenie oraz zwrot ewentualnych, udokumentowanych, niezbędnych kosztów, Postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków zdnia31.05.2005r. nr PP-1-443-29/05/BF str. 1 z 4 4. wynagrodzenie płatne jest na podstawie rachunku wystawionego przez zleceniobiorcę (wykonawcę),
5. w przypadku nie wykonania zlecenia w terminie, wykonania go wadliwie lub w sposób nienależyty, zleceniodawca ma prawo do pomniejszenia wynagrodzenia lub anulowania zlecenia bez odszkodowania,
6. zleceniodawca (zamawiający) w stosunku do osób trzecich ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy (wykonawcy) podejmowane w ramach umowy jak za działania własne,,br>7. w sprawach nie objętych tekstem umowy mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.

Podatnik uważa ,że niezależnie od wysokości kwoty przychodów osiągniętych z tytułu wykonywania umów zleceń (o dzieło) nie jest podatnikiem VAT.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (...).
Stosownie do art. 15 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy , podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl ust. 2 tegoż artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie, w wyżej cytowanej ustawie nie zaliczono do samodzielnie.
Postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków zdnia31.05.2005 r. nr PP-1-443-29/05/BF str. 2 z 4 wykonywanej działalności gospodarczej określonych czynności, co oznacza iż nie podlegają one opodatkowaniu tym podatkiem.
O statusie podatnika VAT decyduje samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej. Warunków tych nie spełniają niżej wymienione czynności.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności:
1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
2) wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy z którym pozostaje w stosunku pracy,
3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Biorąc pod uwagę ww. stan prawny i przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków stwierdza, że świadczenie usług w ramach umów o dzieło oraz umów zlecenia na warunkach opisanych we wniosku nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W związku z powyższym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków uznaje stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 30.03.2005 r. za prawidłowe.
Ponadto należy zauważyć, że stosownie do § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami " FAKTURA VAT".
Postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków zdnia31.05.2005r. nr PP-1-443-29/05/BF str. 3 z 4
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie