Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkow... - Interpretacja - PTU/443-16/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2005, sygn. PTU/443-16/05, Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) - po rozpatrzenia wniosku z dnia 25.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko -nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przy nabyciu towarów handlowych dokonuje Pani zapłaty podatku akcyzowego. Towary te przy sprzedaży przez Panią są opodatkowane w systemie marży.Zdaniem wnioskodawcy: akcyza i pozostałe opłaty powinny być zaliczone do kwoty nabycia towaru.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jeżeli dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 (opodatkowanie marży), a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach, to po stronie nabywcy nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Jeżeli zatem polski podatnik VAT nabywa towary używane opodatkowane wsystemie marży, to:
- nie wykazuje wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów,
- nalicza podatek należny od transakcji sprzedaży zgodnie z zasadami zawartymi w art. 120 ust. 4, tj. wykazując jako podstawę opodatkowania marżę (rozumianą jako różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży towaru), pomniejszoną o kwotę należnego podatku, - nie odlicza podatku od marży naliczonego przez kontrahenta.

Marża - to kwota stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku (art. 120 ust. 4). Brak jest tu jakiegokolwiek odniesienia do innych przepisów definiujących cenę nabycia, stąd należy przyjąć, iż jest to kwota jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić zbywcy. Nic nie wskazuje na to, aby cena miała być powiększona o podatki czy opłaty.Biorąc powyższe pod uwagę - zdaniem tutejszego organu - akcyza od nabywanych towarów, opodatkowanych w systemie marży, nie jest składnikiem ceny nabycia.Jest ona składnikiem uzyskanej marży i jako taka wchodzi w podstawę opodatkowania w tym szczególnym trybie rozliczania podatku VAT. Jest to zgodne z zapisem zawartym w art. 29 ust. 20 ustawy o podatku VAT, w myśl którego w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, podstawa opodatkowaniaobjęta jest również kwota tego podatku.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że w świetle art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) - każde przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie. Podstawą opodatkowania akcyzą w tym nabyciu jest kwota, jaką nabywca jest obowiązany zapłacić za wyrób akcyzowy (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej