P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - P III/1/443-62/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.06.2005, sygn. P III/1/443-62/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie obowiązku rejestracji jako podatnika VAT UE notariusza w związku z wykonywaniem usług poświadczenia własnoręczności podpisów storn w umowie nabycia udziałów spółki z o.o. przez osobę prawną będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 11.03.2005r. Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego w wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik nie będący zarejestrowanym podatnikiem VAT UE prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług notarialnych.

W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługę poświadczenia własnoręczności podpisów stron na zawieranej w Polsce umowie zbycia udziałów spółki z o. o. posiadającą siedzibę w Polsce.

Stroną zbywającą powyższe udziały jest osoba fizyczna posiadająca obywatelstwo polskie, mającą miejsce za mieszkania w Polsce, która zlecając notariuszowi usługę poświadczenia zgodności podpisów działa w imieniu i na rzecz nabywcy udziałów.

Strona nabywającą te udziały jest osoba prawna będąca podatnikiem podatku od wartości dodanej posiadająca siedzibę na terytorium Wspólnoty, która ponosi koszty związane z umową, w tym koszty wynagrodzenia notariusza z tytułu wykonanej czynności poświadczenia własnoręczności podpisów.

Treść zapytania i stanowisko podatnika:

Czy w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. 54, poz. 535 z późn. zmian.) podatnik winien być zarejestrowanym podatnikiem VAT UE?

Zdaniem Podatnika powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT UE i posiadać numer NIP "unijny".

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego:

Przepisy art. 97 ust. 1-3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535 z późn. zmian.) wskazują przypadki, kiedy podatnicy zobligowani są do dokonania rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Zgodnie z art. 97 ust. 1 tej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnatrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Jednocześnie zgodnie z ust. 2 w/w artykułu, przepis ust. 1 stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6.

Ponadto w świetle ust. 3 cytowanego wyżej artykułu, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy nabywając usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Przepisy mają zastosowanie do podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów oraz podatników nabywających usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego przez Podatnika nie wynika, by podatnik dokonywał wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów. W przypadku wykonania przez notariusza usługi polegającej na poświadczeniu podpisów stron na zawieranej umowie zbycia przez osobę fizyczna udziałów spółki na rzecz osoby prawnej posiadającej siedzibę na terytorium Wspólnoty i będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia usługi oraz jej opodatkowania jest miejsce, gdzie usługobiorca tej usługi posiada siedzibę tj. terytorium Wspólnoty - zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów system podatku od towarów i usług uregulowany w ustawie nie przewiduje potrzeby rejestracji jako podatnik VAT UE w przypadku świadczenia usługi dla której miejscem opodatkowania jest terytorium państwa, w którym osoba prawna mająca siedzibę na terytorium Wspólnoty jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Zatem podatnik świadcząc w/w usługę nie ma obowiązku rejestracji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Zatem stanowisko Podatnika, że w przypadku wykonania czynności notarialnej polegającej na poświadczeniu własnoręczności podpisów na zawieranej umowie zbycia udziałów spółki z o. o. istnieje obowiązek rejestracji notariusza jako podatnika VAT UE jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Słupsku