POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-BP/443-25/O/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. PV-BP/443-25/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia terminu wystawienia faktury VAT dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej z tytułu zakupu towarów, które wcześniej zostały udokumentowane paragonem fiskalnym.

Stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 14.02.2005r podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami przemysłowymi /w formie spółki jawnej/ i jest opodatkowany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Na okoliczność sprzedaży towarów na rzecz tych osób podatnik wystawia paragon fiskalny w związku z rejestracją przychodu w kasie fiskalnej, bądź fakturę VAT / w przypadku takiego żądania zgłoszonego przez osobę dokonującą zakupu/. Zdarzają się przypadki, gdy osoba fizyczna dokonując zakupu towarów otrzyma paragon fiskalny, a następnie / nawet po upływie wielu miesięcy/ zażąda wystawienia faktury VAT odnoszącej się do sprzedaży towaru wykazanego wcześniej w paragonie fiskalnym /zwracając sprzedawcy wystawiony wcześniej paragon/.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Po jakim okresie sprzedający może wystawić w takim przypadku fakturę dla kupującego?

Zdaniem podatnika obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. W sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 971/ określa termin wystawienia faktury, lecz odnosi się on do przypadku , w którym po raz pierwszy wystawiana jest faktura na okoliczność wydania towaru. Powyższy stan nie odnosi się jednak zdaniem podatnika do przypadku przedstawionego w treści niniejszego pisma /wcześniej wystawiony paragon, który w dalszej części zamieniony jest na fakturę VAT/. Podatnik uważa, że zacytowany przepis nie ogranicza w czasie możliwości wystawienia faktury, gdy wcześniej wystawiono paragon. Wystawiona zaś nawet po kilku miesiącach faktura jest jedynie dokumentem dodatkowym /wtórnym/ dokumentującym transakcję dokonaną pod datą wystawienia paragonu.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz.535 z 2004r. z póż. zm./ podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis art. 106 ust.1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi - art. 106 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnicy o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

§ 16 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. W sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz.971 z póź. zm./określa natomiast, iż fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem § 17 i 18. Natomiast ust. 2 § 16 w.w rozporządzenia wskazuje, że w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 12 ust.1 pkt. 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż niektóre osoby fizyczne żądanie wystawienia faktury zgłaszają po upływie dłuższego okresu czasu od dnia dokonania sprzedaży.

Biorąc pod uwagę fakt, iż przepis art. 106 ust.3 ustawy nie wskazuje terminu do wniesienia w.w żądania, natomiast § 16 w.w rozporządzenia określa, iż faktury wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru, jednak nie zawiera on natomiast zastrzeżenia, iż po upływie tego terminu faktury nie można wystawić,

tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przypadku zaewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej a następnie wniesienia żądania wystawienia faktury VAT przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej sprzedający może wystawić fakturę VAT.

Urząd Skarbowy w Malborku