Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy z dnia 22 września 2004r. o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienie ... - Interpretacja - 1471/NUR2/443-83/05/AK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. 1471/NUR2/443-83/05/AK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy z dnia 22 września 2004r. o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienie własności budynków na rzecz Spółki ustanowione zostało prawo użytkowania wieczystego gruntu, stanowiącego część nieruchomości objętej księgą wieczystą. Wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu Strona nabyła nieodpłatnie prawo własności budynków usytuowanych na tej nieruchomości gruntowej. Budowę w/w budynków ukończono w następujących terminach: 31.12.1961r., 31.12.1975r.

Zarówno przed wprowadzeniem przedmiotowych budynków do ewidencji środków trwałych, jak i w trakcie ich użytkowania Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ich ulepszenie. Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do tych budynków.

Na podstawie umowy Spółka sprzedała prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności wszystkich usytuowanych na nim budynków.

Według Strony w opisanym stanie faktycznym sprzedaż w/w budynków jest zwolniona od podatku od towarów i usług, zwolnienie obejmuje również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu na którym budynki te są usytuowane.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy stanowi, że towarami używanymi są:

budynki i budowle lub ich części - jeśli od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz, że od końca roku, w którym zakończono budowę każdego z budynków upłynęło więcej niż 5 lat. Nie zaistniała w przedmiotowej sytuacji także negatywna przesłanka z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, która uniemożliwiałaby zastosowanie zwolnienia, gdyż podatnik przed wprowadzeniem towarów do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania nie poniósł jakichkolwiek wydatków na ulepszenie tych towarów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W związku z przedstawionymi powyżej przepisami oraz stanem faktycznym należy stwierdzić, że dostawa przedmiotowych budynków będzie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż prawa wieczystego użytkowania, to należy wskazać § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.), który zwalnia od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką 0 %.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego dostawa budynków będzie objęta zwolnieniem od VAT. A zatem w świetle przywołanego przepisu ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzystać będzie także zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są wspomniane budynki.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie