- Interpretacja - USPPIII/440/P-I/52/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2005, sygn. USPPIII/440/P-I/52/05, Urząd Skarbowy w Chorzowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 13.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy kwoty odsetek od udzielonej pożyczki winny być wykazane w deklaracji VAT-7 w poz. 20

Zdaniem podatnika kwoty odsetek od udzielonych pożyczek nie należy wykazywać w deklaracji VAT-7, ponieważ zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy do obrotu nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3 wykonywanych w sposób sporadyczny.

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, że art. 90 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) stanowi, iż do obrotu o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3 w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do ustalenia obrotu niezbędnego w celu prawidłowego wyliczenia proporcji służącej do ustalenia podatku naliczonego będącego podstawą do odliczenia.

Ww. przepis nie ma zastosowania do prowadzenia rejestrów i prawidłowego wypełniania deklaracji.

Jeśli więc wskazany przez podatnika obrót związany jest z czynnościami wykazanymi w załączniku nr 4 poz. 3 to winien być wykazany w poz. 20 deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolniona, bez względu na częstotliwość występowania.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Urząd Skarbowy w Chorzowie