Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 5 ust.... - Interpretacja - PUS.II/443/30-3/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. PUS.II/443/30-3/2005, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 28.01.2005 r. (bez znaku z datą wpływu 2.02.2005 r.), uzupełnione pismem z dnia 1.03.2005 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia prawa wieczystego użytkowani gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie:

1. w części dotyczącej obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej czynności postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe,

2. w części dotyczącej zakwalifikowania tej czynności (przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynków) jako dostawy towarów postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

W dniu 2.02.2005 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z opisanego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zamierza dokonać zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z prawem własności budynków.

Wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług powyższej transakcji. Zgodnie ze stanowiskiem Spółki przedstawionym w zapytaniu czynność ta stanowić będzie opodatkowaną podatkiem dostawę towarów.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny stwierdzić należy, iż stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa budynków, budowli lub ich części, a także nieruchomości gruntowych dokonywana na terytorium RP. Dostawa towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, oznacza z kolei co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl natomiast art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlega również przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, które jako czynność prawna mająca za przedmiot prawo do wartości niematerialnych i prawnych stanowi według ustawodawcy świadczenie usług co wprost potwierdza wspomniany wyżej art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Oznacza to, iż w przypadku zbycia przez Podatnika prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z związanym z nim prawem własności budynków posadowionych na tym gruncie będących własnością wieczystego użytkownika wystąpi odpłatne świadczenie usługi (przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych ? art. 8 ust. 1 pkt 1) oraz odpłatną dostawę towarów (przeniesienie prawa do rozporządzenia budynkami jak właściciel -art. 7 ust. 1 ustawy) , a więc czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Mając to na uwadze, stwierdzić należy, iż stanowisko Spółki wyrażające się w konieczności opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynków posadowionych na tym gruncie należy uznać za prawidłowe.

Jednakże wyrażony w stanowisku Podatnika pogląd, iż transakcja ta stanowi dostawę towarów (w sytuacji gdy de facto występuje w tym wypadku zarówno dostawa towarów związana z przeniesieniem prawa własności budynków, jak również świadczenie usługi poprzez przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu) należy uznać za nieprawidłowy.

Podkarpacki Urząd Skarbowy