Podatnik w dniu 10.11.2004r. wystawił dla niemieckiego kontrahenta fakturę nr 1132/04/V/1 dokumentującą sprzedaż towarów. Sprzedane towary zostały dos... - Interpretacja - PP/443-17/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2005, sygn. PP/443-17/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik w dniu 10.11.2004r. wystawił dla niemieckiego kontrahenta fakturę nr 1132/04/V/1 dokumentującą sprzedaż towarów. Sprzedane towary zostały dostarczone nabywcy za pośrednictwem polskiej firmy transportowej MESSENGER SERVICE STOLICA S.A. Warszawa, ul. Prądzyńskiego 1/3. Przewoźnik wystawił fakturę nr 2004/12/S92/00531 z dnia 31.12.2004r. dokumentującą sprzedaż usługi transportowej, której odbiorcą jest Wnioskodawca. Przewoźnik zastosował stawkę podatku 22%. Koszty transportu zostały przez Stronę zafakturowane na rzecz kontrahenta niemieckiego na fakturze nr 1132/04/V/1. Do całości faktury Podatnik zastosował stawkę podatku 0%. Faktura została opatrzona informacją, że do obliczenia i zapłaty podatku od wartości dodanej z tytułu wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów zobowiązany jest nabywca.
Następnie, w związku z wątpliwościami co do prawidłowości opisanego wyżej postępowania, Podatnik sporządził korektę faktury nr 1132/04/V/1 z dnia 10.11.2004r.- faktura korygująca nr 230/04/1 z dnia 21.12.2004r., w której opodatkował koszty przesyłki stawką 22 %.

Według stanowiska Podatnika - ma On prawo do zastosowania stawki 0% zarówno do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jak również do kosztów przesyłki.

W przypadku transportu towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego na zlecenie kontrahenta krajowego, należy przyjąć, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), że w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanych "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. W myśl art. 28 ust. 3 w/w ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa wcześniej, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Jak wynika z cytowanych przepisów w przypadku gdy usługa transportu rozpoczyna się na terytorium RP i odbiorcą usługi jest podmiot zarejestrowany na terenie RP (z załączonej przez Stronę faktury nr 2004/12/S92/00531 z dnia 31.12.2004r. dokumentującej sprzedaż usługi transportowej wynika, że nabywcą tej usługi jest Wnioskodawca) usługa będzie opodatkowana stawką obowiązującą dla tej usługi w miejscu jej świadczenia, a więc na terenie kraju - stawką 22%. Taką też stawkę zastosowano na wspomnianej fakturze nr 2001/12/S92/00531.

Z pojęciem refakturowania mamy do czynienia wtedy, gdy spełnione są następujące warunki:

  • przedmiotem refakturowania są usługi,
  • z usługi nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części), na którego wystawiana jest pierwotna faktura, lecz również podmiot trzeci (odbiorca finalny),
  • sprzedaż (odsprzedaż) musi być dokonana po cenie zakupu,
  • podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę z uwzględnieniem tej samej stawki VAT, która widnieje na fakturze pierwotnej,
  • w umowie między kontrahentami zawarte jest zastrzeżenie o refakturowaniu danej czynności.

Jeżeli wspomniane warunki nie są przez Stronę spełnione nie można mówić o refakturowaniu kosztów transportu.

Ponadto, jeżeli na fakturze znajdzie się adnotacja, że do obliczenia i zapłaty podatku od wartości dodanej z tytułu wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów zobowiazany jest nabywca, wówczas faktura taka nie zawiera danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, tut. organ podatkowy stwierdza, że Strona nie może refakturować kosztów transportu przesyłki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów z zastosowaniem stawki 0%.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie