POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP 443/38/05/ZM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. PP 443/38/05/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 kwietnia 2005 r. (data wpływu 9 maja 2005r. ) uzupełnionego w dniu 06.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza,

iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wykonuje Pan usługi prawnicze. Nie prowadzi Pan kancelarii radcowskiej a czynności wykonywane są na zasadzie stałych umów zleceń. Umowy te zawarte są z komendami powiatowymi policji jak też dwoma podmiotami gospodarczymi. W ramach obsługi prawnej udziela Pan opinii i konsultacji prawnych, prowadzi procesy sądowe itp.. Umowy te mają charakter stały i określono w nich warunki wykonywania zleceń oraz miesięczne wynagrodzenie. Z dniem 01.05.2004 r. aneksami do umów zostały wprowadzone postanowienia, iż za skutki Pana działań (jako zleceniobiorcy) wobec osób trzecich odpowiadają Zleceniodawcy. W roku 2004 przychód z wykonywania czynności przekroczył kwotę 10.000 Euro.

Zdaniem Pana nie jest Pan zobowiązany do odprowadzania podatku od towarów i usług od tych zleceń gdyż nie jest Pan podatnikiem tego podatku bez względu na osiągniętą kwotę przychodu.

Stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami ) jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Mając na względzie, że spełnione zostały przesłanki art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy należy uznać, że z tytułu wykonywania opisanych czynności nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług a co za tym idzie nie podlegają one opodatkowaniu tym podatkiem bez względu na kwotę otrzymanego wynagrodzenia.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzona z dniem 1 czerwca 2005 r. ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) nadała wprawdzie inne brzmienie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (precyzując, że odpowiedzialność zlecającego wykonanie czynności ma dotyczyć osób trzecich) lecz nie zmienia to stwierdzenia, że z przyczyn opisanych powyżej czynności wykonywane przez Pana nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Powyższa interpretacja:

-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących

-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik