W dniu 10-02-2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa p... - Interpretacja - NUS-II-PP-443/11/2005/KR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2005, sygn. NUS-II-PP-443/11/2005/KR, Urząd Skarbowy w Lublińcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 10-02-2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

"Co do zasady specyfikację istotnych warunków zamówienia przekazuje się nieodpłatnie (art. 37 prawa o zamówieniach publicznych), w praktyce zaś, w niektórych przypadkach, przekazanie niniejszego dokumentu następuje na warunkach określonych w art. 42 ww. ustawy, tj. odpłatnie. Jednakże cena, jakiej wolno żądać za specyfikację może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania." W ocenie wnioskodawcy czynność powyższa jest zwolniona z opodatkowania zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.).

Drugi problem przedstawiony we wniosku dotyczy kwestii "kiedy, w związku z ukazaniem się nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 17 poz. 150) uchylającego § 3a, powstaje obowiązek podatkowy w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych?" Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy w przypadku oddania nieruchomości gruntowych powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu stwierdza co następuje:

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 powyższej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 19 poz. 177 ze zm.) zamawiający przekazuje wykonawcy specyfikację istotnych warunków zamówienia nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania wniosku o jej przekazanie. Na podstawie art. 37 ww. ustawy specyfikację istotnych warunków zamówienia przekazuje się nieodpłatnie, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2, zgodnie z którym cena, jakiej wolno żądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, że udostępnienie formularza zawierającego specyfikację istotnych warunków zamówienia, które jest jednym z etapów zorganizowania przetargu nie jest traktowane jako dostawa towarów ani świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji czynność ta nie może korzystać ze zwolnienia od podatku przewidzianego w § 8 ust. 1 pkt 13 wyżej cyt. rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - jak przedstawiono we wniosku.

W związku z powyższym stanowisko jednostki w powyższej kwestii należy uznać za nieprawidłowe.

    Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 17 poz. 150) od dnia 15 lutego 2005r. przestał obowiązywać § 3a rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Zgodnie z § 2 ww. rozporządzenia w przypadku pobrania po dniu 24 czerwca 2004r. a przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych - przed upływem terminu ich płatności - obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

W świetle powyższego od dnia 15 lutego 2005r. obowiązek podatkowy w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych będzie powstawał na zasadach ogólnych określonych w ustawie o VAT, tj. zgodnie z art. 19 cyt. Ustawy. W myśl ww. art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Należy zatem zaznaczyć, iż zgodnie z ust. 11 ww. artykułu ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. W związku z powyższym, jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, to obowiązek powstanie z chwilą otrzymania tej części.

Należy zatem uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku w przedmiotowej kwestii jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Lublińcu